Правила для телекомментаторов от украинского журналиста (25 декабря 2021 г.) —

Комментатор телеканалов Setanta Sports и Megogo Игорь Бойко разработал правила для телекомментаторов.

Игорь Бойко (фото: sportarena.com)

«Правила футбольного коментатора. (май едішн)

1. На колір і смак товариш не всяк

У даному випадку це означає, що ти не можеш подобатися усім, але має бути контрольна група людей, які можуть тобі сказати правду. Краще нехай це буде не мама.

2. Ти маєш любити футбол та цікаві історії

Футбол всякий, а не лише одну якусь конкретну команду. Тому що у світі одночасно може бути не більше десяти команд, який в один момент демонструють яскравий футбол, а це тисячні від всього футболу що існує. Цікаві історії — це основа журналістської діяльності. Треба уміти їх знаходити, відділяти та розповідати. Відділяти — найважливіший фактор, адже потрібне чітке розуміння того, що цікаве тобі — не обов’язково цікаве аудиторії.

3. Ти працюєш не для себе

Навіть якщо ти сидиш у зачиненій темній кімнаті, то все одно не потрібно абстрагуватися від того, що тебе слухають люди. Говорити про самі лише напіфланги не треба. Дивуватися тому, що ти щойно дізнався, відкривши соккервей не треба.

4. Потрібно знати аудиторію

Неможливо бути гарним для усіх та коментувати у стилі очікувань кожного, але має бути чітке розуміння. Якщо ти вже 20 разів в сезоні коментував Бернлі та знаєш їх краще за сусідів, то в матчі з Ліверпулем потрібно бути готовим до того, що переважна кількість глядачів бачить Бернлі вперше. Або називати когось меццалою чи інвертованим фулбеком в матчі Динамо в Лізі чемпіонів немає ніякого сенсу.

5. Підготовка має значення

Немає нічого гарного в тому, що ти можеш без підготовки прокоментувати будь-який матч. У мене був такий досвід, коли потрібна була термінова заміна на матч Бундесліги 2. Й досі голос дрижить.

Проблема в тому, що більшість коментаторів в Україні не бачить в цьому проблеми, починаючи від ваших улюблених легенд та закінчуючи новою генерацією. Я завжди роблю собі шпаргалки, але не старовинним способом. Мій почерк не дозволяє писати склад вручну та потім розуміти, що то написано. Хвала Біллу Гейтсу.

Не варто забувати й про перепідготовку. Є ті, хто готовий використати усю інформацію із товстелезних пресс-гайдів, коли це потрібно та не потрібно. Час та місце. Час та місце. Влучність та актуальність.

6. Ти коментуєш лише конкретний матч, нічого більше

Коментатор не має розповідати новини та заходити в теми, які не стосуються цього матчу. Нудно та немає чого сказати? А ти підготуйся. У знаннях сила.

7. Жартувати можна лише тоді, коли з твоїх жартів смієшся не лише ти

8. Футбол основа всього

Будь-який коментатор повинен розпочинати з того, щоб ганяти м’яч та розуміти проміжки, паузи, можливості для іншого. Але гра з м’ячем — це скелет, на який додається м’ясо з історій, розповідей, дотепів та статистики.

9. Коментатор не розважає

Коментар — це репортерський жанр. Завдання передати все так, ніби людина, яка це слухає відчула себе на стадіоні. Звичайно, часи змінилися, але опосередкована вимога залишається. Не потрібно робити матч кращим чи гіршим, ніж він є. Завдання максимально точно передати те, що відбувається.

Коментатор не може зробити поганий матч кращим, але він може зробити гарний матч кращим, додавши своїх фарб. Мовчання — нормально, якщо це ознака того, що нічого не відбувається, а не того, що ти заснув/дивишся інший матч або не можеш нічого сказати. До того ж тараторити без упину — теж не потрібно. Крик — це найгірша форма донести свої почуття.

10. Вчитися ніколи не пізно

Ти не можеш бути ідеальним для усіх, але не маєш зупинятися у розвитку. Особисто я намагаюся слухати усіх, аби знаходити гарні та погані моменти. Пишу тут, аби не забувати слова та тримати форму мовлення. Проганяю запльовування під час б, п, в, м, ф та мучуся з вимовою звуків щ та дж. Й досі вчуся дихати, що є дуже важким моментом.

Топ-3 коментаторів України в алфавітному порядку: Джулай, Іванов, Новак. Хоча є багато ще тих, хто подобається, але проблема в тому, що відсутня школа та реальне оцінювання роботи. Усі самоучки та покращуються лише тоді, коли самі цього хочуть.

ПС. Парний коментар — найгірше, що є в Україні. Офіційно кажу, будучи учасником цього. Це все подкасти», — написа́л Бойко в Телеграме.