Розстріляна культура. Як на Харківщині рятують пошкоджені музеї та пам’ятки

Фото: Сергій Козлов / KHARKIV Today У музеї Сковороди досі не можуть почати консервацію, бо немає кошторисної документації.

Під час війни в Харківській області від ворожих обстрілів та ракетних ударів постраждало більше 50 пам’яток культури та десятки споруд, які вважаються архітектурними пам’ятками місцевого значення. Далеко не всі з них встигли законсервувати до зими.

Музей Сковороди у Богодухівському районі, половецькі баби в Ізюмі, безліч будинків XIX століття в Харкові стали жертвами війни. Реставрувати їх будуть після війни, але до того часу може статися, що нічого буде рятувати, якщо зараз не закрити споруди від дощу, морозу та снігу.

У бюджетників все непросто

Через місяць, 3 грудня, Україна буде відзначати 300-річя з дня народження видатного філософа Григорія Сковороди. Тим часом його музей у Сковородинівці стоїть без вікон і без даху. 6 травня росіяни вдарили по музею ракетами. Під час пожежі основна будівля згоріла повністю. Скульптура Сковороди вціліла, її законсервують та відвезуть до Києва. А от будівля музею досі стоїть без даху під осінніми дощами. Ще навесні міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко пообіцяв, що кошти на реставрацію будівлі шукатимуть на державному рівні. Але перш, ніж реставрувати музей, потрібно законсервувати його, аби зберегти те, що вціліло після пожежі.

«На сьогодні робіт ще ніяких немає. У музеї все вичищено, прибрано сміття, але проектно-кошторисна документація лише готується. Тільки після цього ми зможемо розпочати протиаварійні роботи, щоб памятку законсервувати на зимовий період, щоб уже в наступному році працювати над реставрацією приміщення. Ми бюджетники, у нас все непросто, тому все залежатиме від того, як швидко прийде фінансування. Для цього потрібно від двух до трьох мільйонів гривень», — розповіла KHARKIV Today директорка музею Наталія Мицай. 

Спеціалісти обласного Департаменту капітального будівництва ще 9 липня приїздили до Сковородинівки, щоб оглянули приміщення, зібрали потрібну інформацію для того, щоб підготувати документи для консервації будівлі. Минули літо та осінь — а документи досі не готові. 

З 9 половецьких баб одна не пережила окупацію та обстріли. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Затягнули аварійні роботи і в бібліотеці ім. Короленка. Найбільше за розмірами книгосховище України після Національної бібліотеки зустрічає зиму з вибитими вікнами. 

«Наразі у будівлі потрощені вікна, пошкоджень зазнали два книгосховища, головний корпус та рояль, на якому грав російський композитор Сергій Рахманінов», — кажуть у Міністерстві культури.

Книгосховище вціліло, але якщо взимку температурний режим не зберігатиметься, 7 мільйонів книжок різними мовами опиняться під загрозою знищення. Лише зараз у Мінкульті вирішили шукати гроші для аварійних робіт. Зробити внесок можна за посиланням. Необхідна сума для повної реставрації — 128 мільйонів гривень. 

Ще одну відому пам’ятку культурної спадщини, половецьких баб на горі Кременець в Ізюмі, встигли законсервувати. Їх спочатку планували перевезти до Історичного музею в Харкові, але врешті лишили на місці. Із 9 баб вціліло 8, одна настільки постраждала від вибуху, що не підлягає реставрації. Ще 7 частково пошкоджені.

За гроші міста та іноземців

Вікна та двері у деяких культурних будівлях та архітектурних пам’ятках допомагають закривати меценати. Наприклад, полагодити дах Художнього музею допомогли в Товаристві побратимства Харків — Нюрнберг. Побратими збирають гроші на харківські ремонти у Німеччині, проводячи концерти, виставки та інші благодійні заходи. Партнер Товариства, фонд «Толока», за ці гроші купляє будівельні матеріали. 

За ці кошти почалися роботи на Благовіщенській, 17, де знаходиться пам’ятка архітектури. Це бекетівська будівля у стилі неоренесансу 1899 року, раніше там був маєток купця Соколова, зараз — шкіро-венерологічний диспансер. Перлиною внутрішнього інтер’єру будівлі є картина художника Уварова «Апофеоз Аполлона». У березні туди потрапив ворожий снаряд, повністю згорів дах.

«У даний час об’єкт стоїть відкритий для вітрів та опадів, і, як наслідок, поступово руйнується унікальне авторське оздоблення інтер’єрів. Унікальна картина наразі демонтована та знаходиться у Художньому музеї, який надав приміщення, що дозволяють її зберігання», — розповіли у фонді «Толока».

Ремонт даху розпочався у середині жовтня. 

Будівлю обласної ради законсервують до нового року. Фото: KHARKIV Today

Університет мистецтв ім. Котляревського вже в основному підготувався до зими — відремонтували частину покрівлі та закрили вікна ОСБ-плитами. Такі самі роботи провели і в сусідній будівлі міськради, яка вважається пам’яткою культурної спадщини, усе робили за рахунок коштів міського бюджету, на це влада виділила 20 мільйонів гривень. Роботи з консервації будівлі обласної ради на площі Свободи ще тривають.

«Дах ми відновлюємо в первісному вигляді за тими кресленнями, які були ще з часів будівництва. Ми також відразу бетонуємо усі ті поверхи, які були зруйновані бомбою, все теж відразу буде відновлено у первісному вигляді», — розповів KHARKIV Today голова наглядової ради тресту «Житлобуд-1» Олександр Харченко.

За його словами, аварійні роботи будуть завершені до кінця цього року.  

Джерело