Тільки спокій! Як Харків відреагував на загрозу вторгнення

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today. Масового від'їзду немає, у магазинах є продукти, а на заправках — бензин.

Харківський аеропорт і всі вокзали працюють у звичному режимі, топ-чиновники міста і області не виїжджають із Харкова, консульства працюють.

Заяви Джо Байдена про ймовірне вторгнення військ РФ на територію України не дуже налякали харків’ян. За 40 кілометрів від російського кордону відносно спокійно, про існування загрози у звичайному житті ніщо не нагадує.

«Дали 500 доларів і сказали поїхати»

Здається, що за два дні до передбачуваного вторгнення харків’яни більше думають про День святого Валентина, ніж про війну. На вулиці міста вийшли продавці тюльпанів та повітряних кульок, у популярних ресторанах на вечір неможливо забронювати місце, а білборди зайняті анонсами концертів, що відбудуться найближчого місяця. 16 лютого у ККЗ «Україна» співатиме Елка, а 7 березня там же заспіває зірка 80-х Томас Андерс. Ці та інші концерти ніхто поки що не скасовував. Як не скасовували й авіарейси з Харкова українські та іноземні авіакомпанії.

«Міжнародний аеропорт «Харків» продовжує працювати у штатному режимі. Усі рейси виконуються за розкладом», — розповіли у пресслужбі аеропорту.

Деякі жителі міста таки вирішили його залишити. Українські ЗМІ пишуть про масовий від’їзд олігархів. Харківський мільйонер Олександр Ярославський відлетів до Лондона ще 10 лютого. Але його від’їзд пов’язаний із обставинами особистого характеру: кортеж олігарха на смерть збив людину. У Лондоні до того ж постійно живе його сім’я.

Раніше повідомляли: Ізраїль надішле евакуаційний літак до Харкова

Разом із сім’єю вирішив поїхати і програміст Андрій (чоловік просив не називати його прізвище та не розголошувати назву компанії). Він працює на американську IT-компанію, керівник наполегливо попросив харківських співробітників виїхати з міста на якийсь час.

«Дали по 500 доларів «підйомних» і сказали поїхати куди завгодно на два тижні, до кінця лютого. Ми переїхали до Львова», — розповів Андрій.

У Харківському ІТ Кластері запевняють, що випадки переїзду компаній та їхніх працівників із міста — поодинокі.

«Масових переїздів немає. Ми нещодавно проводили опитування, щоб визначити рівень тривожності серед фахівців компаній, що входять до Kharkiv IT Cluster», — розповіла KHARKIV Today керівниця відділу маркетингу та комунікацій Kharkiv IT Cluster Олена Бєляєва.

Як писав KHARKIV Today, їдуть із міста американські баскетболісти команди «Харківські Соколи». Поки що важко сказати, чи залишають Харків іноземні студенти. Це складно відстежити, оскільки багато університетів зараз — на дистанційному навчанні, студенти можуть брати участь у лекціях онлайн, перебуваючи у будь-якій точці світу.

Хто залишається у місті?

Обласна адміністрація та апарат міськради працюють у звичному режимі. Сьогодні у ХОДА на апаратній нараді був присутній і голова адміністрації, і всі його заступники, на 16 лютого заплановано позачергову сесію облради. Сесія міськради буде 23 лютого. Мер Ігор Терехов зі своїх сторінок у соцмережах заспокоює харків’ян.

«Моє глибоке переконання, що вторгнення не буде, і найголовніше для Харкова та його жителів — дотримуватися спокою. Від нас не пішов жоден великий інвестор, ми ведемо переговори з новими і плануємо спільні проєкти», — розповів міський голова і пообіцяв, що навесні розпочнеться будівництво нових станцій метро.

Про бажання залишитися у Харкові заявив великий бізнесмен, власник гольф-клубу Юрій Сапронов.

«Я нікуди не їду, якщо що. І дружина тут, і мама, і сестра, і діти та онуки», — написав він у себе у Facebook.

Депутат міськради, юрист і член «Антикорупційного центру» Ігор Черняк також повідомив про спокійну обстановку.

«Вранці — судові засідання, після обіду — робота над супроводом залучення іноземних інвестицій у вітчизняні IT-проєкти. Нікуди не тікаємо, спокійно працюємо», — написав Черняк у Facebook.

Водночас у соцмережах з’явилося чимало мемів про можливе вторгнення.

Польща поки що не планує вивозити своїх дипломатів із консульства у Харкові. Про це заявив речник польського уряду Петро Мюллер.

«Наразі такого рішення немає», — цитує слова Мюллера «Європейська правда». 

У звичному режимі працює і російське консульство.

Джерело