12 грудня — Парамон Зимовказівник: історія, традиції та прикмети свята

Цього дня не можна займатися ворожінням.

Щорічно, всенародне свято Парамон Зимовказівник відзначається в грудні, 12 числа. Церковний календар в цей день шанує мученика Парамона Віфінського. У народі церковну назву переінакшили на Парамона-зорника, так як виходячи з погоди на цю добу, було прийнято робити "кліматичний прогноз" на грудень, що залишився, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Юнак по імена Парамон жив на території Римської імперії в середині 3 ст. н. е., при дворі римського правителя Декія (248-251 рр.). У той час, на східних околицях імперії було захоплено безліч християн, і вони були відправлені до Риму в якості «трофея» для урочистостей, присвячених античному Богу війни Марсу. Перш ніж виставити на загальний огляд, їх кинули в підземелля і всіляко катували, бажаючи зломити волю і змусити зректися християнства принісши дари язичницьким ідолам.

Слух швидко рознісся по місту, і Парамон, вкрай обурений невиправданим деспотизмом імператора до неповинних людей, нехай і іншої віри, добровільно прибув в темницю і привселюдно визнав себе християнином. Після чого на святкуваннях був принесений в жертву Марсу разом з іншими страждальцями.

Народні традиції та обряди

На Парамона Зимовказівника було прийнято змітати найменший сніговий покрив з дахів. Для цього використовувалися виключно віник і мітла. Лопатами зчищати сніг заборонялося, так як це могло привести до дірок в настилі, що покриває дах.

До цього часу зима вже повністю вступала в силу — скрізь лежав сніг та стояли морози.

За переказами, в цей день зима одягає ведмежу шкуру і виходить на зустріч до людей. Вона неспішно прогулюється у вигляді хуртовини по вуличках і дахах, постукує в пічні труби і вікна, щоб господарям не спалося. Тому взимку завжди складно прокидатися.

Щоб відігнати непрохану заметіль від будинку і послабити зиму, господині лівою рукою змітали весь сніг з ганку за поріг, посипали його сіллю і примовляли: "Зима, зимушка піди за околицю, там сніг та мороз- тобі на потіху і роздолля".

Прикмети

  • Якщо на Парамона сніжить буран та хуртовина — чекайте ще тиждень таких же заморозків;
  • Зоря має яскраво-червоний відтінок — задують потужні північні вітри;
  • Чим більше снігу випадає в цей день, тим більш врожайним буде весь наступаючий новий рік;
  • Якщо снігу не випадало, значить в найближчі десять днів чекайте тріскучих морозів;
  • Зустріти в цей час білу кішку на снігу — до великої удачі або поповнення в сімействі;
  • Сни в ніч з 12 на 13 грудня вважалися віщими. І чим людина краще їх запам'ятала, тим швидше вони збудуться.