20 липня – Явдоха-сіногнійка: історія, традиції та прикмети свята

Поганий день для побачення, пропозиції руки та серця, сватання — союз може виявитися невдалим.

Деякі старослов'янські свята прийшли в народний календар прямо з язичницької епохи. Вони або зовсім не змінилися, або з хрещенням Русі, лише зовні ввібрали в себе сувору православну обрядовість, інформує Ukr.Media.

Одним з таких свят є Явдоха-сіногнійка. Свято випадає щороку на 20 липня. Церквою в цей час шанується пам'ять Преподобної Єфросинії (до постригу Євдокії) Московської.

Прізвисько Сіногнійка в народі день отримав за високу вологість повітря, через яку швидко гниють раніше не прибрані скошені трави.

Історична довідка

Свята Євдокія з'явилася на світ в князівській родині в 1353 році, в розпал російської феодальної міжусобиці. З раннього дитинства дівчинка була мимовільним свідком постійних брудних політичних інтриг, що приводили до чвар і сутичок за владу між її батьком і сусідніми князівськими наділами.

Євдокія швидко спротивила боротьбу за владу, і вона росла слухняною, лагідною і побожною дівчиною.

У 14-річному віці її з політичних мотивів видали заміж за князя Дмитра Донського, що правив тоді московськими землями. Незважаючи на насильницьке заміжжя їх шлюб став на рідкість міцним, і щасливим: Євдокія оточила князя теплом і турботою і цілком віддалася вихованню їх спільно нажитих дюжині дітей.

Після смерті чоловіка в 1389 році і заміжжя останньої молодшої дочки, Євдокія більшу частину часу стала приділяти духовному життю. Вона постійно відвідувала Вознесенську жіночу обитель, а також курирувала будівництво безлічі різних церков і монастирів по всій території Русі.

У перших роках 15-го століття до княжни уві сні з'явився Архангел Михаїл і передрік її швидку кончину. Це підштовхнуло преподобну Євдокію повністю відмовитися від мирського життя і постригтися в черниці під ім'ям Єфросинія в рідній для неї Вознесенській обителі.

Примітно, що під час пішого переходу княжни з палацових палат безпосередньо в монастир, літописами були зафіксовані численні чудеса створені святою: так одним своїм поглядом вона зцілила від різних недуг більше трьох десятків випадково зустрінутих нею по дорозі людей, а один сліпець негайно прозрів тільки доторкнувшись до подолу її сукні.

Преподобна Єфросинія мирно померла у своїй келії 7 липня 1407 року.

Народні традиції та обряди

На Явдоху-сіногнійку традиційно прийнято проводити день заготовлюючи сіно на зиму. Але перш ніж приступити до збиральних робіт, селяни зазвичай освячували свої знаряддя праці в найближчій церкві, а скошуючи ними перший стіг примовляли спеціальні наклепи.

Люди вірили, що без них сіно швидко згниє навіть під щільним навісом.

Також було прийнято перший зібраний вдень стіг повністю згодовувати домашній худобі. Вважалося, що так тварини будуть вбережені від хвороб і в майбутньому дадуть хороший приплід.

Хлібороби 20 липня підв'язували до спини невеликий сніп скошеної трави і носили його до заходу сонця. Вважалося, що таким чином можна було позбутися від болю в спині. Спалювати сіно в цю пору було суворо заборонено. За повір'ями, хто порушив заборону, того очікували швидкі біди і хвороби.

Прикмети

  • У цей день дощ пішов — ще два місяці мрячити буде;
  • Будь-яке не накрите на Явдоху сіно, обов'язково згниє протягом тижня;
  • Кропива або лопух на полі чорніти починають — осінь буде довгою і дощовою.

Источник