Страсна п’ятниця в 2018 році: заборони та традиції

Страсною, або Великою, називається п'ятниця останнього, шостого тижня Великого посту, безпосередньо перед Великоднем.

Страсна п'ятниця в християнстві — час скорботи і жалоби. За Біблією, в п'ятницю, наступну за Таємною вечерею, Ісус Христос був засуджений і розп'ятий на хресті. У цей день віруючі згадують про страждання Спасителя.

Як правильно провести Страсну п'ятницю

Велика п'ятниця — день найсуворішого посту в християнстві. Віруючі повністю відмовляються від їжі до часу винесення в храм плащаниці, а з цього моменту дозволяється тільки вода та хліб.

Так як Страсна п'ятниця — час трауру та скорботи, в цей день особливо не рекомендується вдаватися до веселощів. Замість розваг краще зосередитися на молитві і допомоги близьким.

Народні традиції в Страсну п'ятницю

Крім християнських традицій, для Страсної п'ятниці існували і народні звичаї, що перегукуються з забобонами і нерідко взагалі мають язичницьке коріння. Наприклад, на Русі іноді палили на високих пагорбах багаття, що захищають, за повір'ям, від нечистої сили. Також була поширена заборона на землеробські та ковальські роботи. Жінкам потрібно було відмовитися від шиття і в'язання, та й всі інші роботи по дому добре б закінчити у Великий четвер. А ось пекти, навпаки, рекомендувалося: вважалося, що приготований в цей день хліб зможе виліковувати хвороби.

У деяких країнах в Страсну п'ятницю проходять театралізовані ходи, які, втім, далеко не завжди схвалюються церквою. Наприклад, в філіппінському селі Сутуд кілька десятків років практикуються ритуали розп'яття і самобічування, і подивитися на них приїжджають туристи-католики з усього світу. А в Мексиці Велика п'ятниця — день карнавалу та вистав за мотивами євангельських оповідей. Ця традиція пішла ще з колоніальних часів, коли прибули в Америку іспанці прагнули звернути місцеве населення в християнство, а яскраве свято служило для залучення уваги.

Источник