8 січня — Бабині каші: історія, традиції та прикмети свята

Маленьку дитину в цей день піднімали вище голови, щоб вона росла високою, міцною, красивою і здоровою.

Це народне свято походить від одного з найдавніших свят православних християн, що дійшли до наших днів — Собору Пресвятої Богородиці, присвяченого Пресвятій Діві Марії. Святкування припадає на 8 січня. За старим стилем припадає на 26 грудня, інформує Ukr.Media.

Історія

Перші святкування згадуються в другій половині VII століття. Собором називається з тієї причини, що прийнято цього дня почитати і деяких близьких до Діви Марії і Христа. У цей день тісно переплелися народні традиції, а також канонічні вірування. Наші предки на свято каш шанували не тільки повитух, а й породіль. Згодом два свята об'єдналися в одне.

Традиції

Свято каш має свої традиції, яким налічується вже кілька сотень років. В гості до бабок приходили дівчата і жінки в положенні, приносили щедрі дари, вишукані страви. До них ходили не просто так, вірили, що дівчина або жінка краще народить, якщо принесе подарунки. Тих, хто приходив в гості, добре пригощали ситними стравами. Найголовніша страва дала назву святу — Бабині каші.

Прикмети

  • Мороз і хуртовина в цей день означають, що літо не буде теплим.
  • Оскільки головна страва в цей день каша, по ній визначали подальшу зиму. Якщо вона пригоріла, значить, зима відступить ще не скоро, буде ще снігопад.
  • Якщо взяти сніг в руки, а він прилипає, значить варто очікувати швидкого настання тепла.
  • При появі на порозі будинку колядників їх запрошували і добре пригощали. Вірили, що це принесе добро.
  • На Бабині каші не можна купувати мотузки, а також мотузкові вироби. Вважалося, що це може стати причиною самогубства в будинку, хтось може повіситися.

Кілька слів про повитух

Бабки називалися повитухами тому, що в їх обов'язки входило сповивання новонародженого. Дитину "сповивали" таким чином, щоб вона не змогла вибратися з пелюшок, але водночас могла рухатися. Надавати допомогу породіллям могла не кожна, а тільки ті, хто досяг поважного віку і вже мав дітей. Тільки при відповідності цим вимогам, а також наявності знань і умінь жінка могла бути повитухою.

Источник