Італія переживає непрості часи та загрожує обвалити економіку Європи

Показники бідності і безробіття зростають, держборг досяг величезних розмірів.

У березні Італія і КНР підписали меморандум про взаєморозуміння у рамках китайської ініціативи «Один пояс — один шлях», що викликало занепокоєння в США і ЄС. Причина такої політичної нерозбірливості може лежати в економічній площині. Адже в Італії зараз справи йдуть не кращим чином, інформує Ukr.Media.

У 2018 році 1,8 мільйона домогосподарств у країні жили в «абсолютній убогості», підрахувало раніше національне статистичне агентство. Це близько 5 млн осіб, або 8,4% населення. З них 1,2 млн осіб — неповнолітні. При цьому, згідно зі статистикою, в умовах відносної бідності живуть ще понад 3 млн осіб.

Показники бідності майже не змінилися порівняно з 2017 роком. Однак хорошого мало — для Італії ці цифри дуже тривожні. Вони залишаються на найвищому рівні з 2005 року.

«Ми вже бачили це в минулому році. Незважаючи на відновлення економіки, бідність не знижується. За останні три роки, з 2016 по 2018 рік, ВВП зріс, але наявний дохід домашніх господарств збільшився незначно, занадто мало, щоб реально змінити ситуацію», — повідомив колишній міністр праці Енріко Джованніні.

За словами професора економічної історії Гвідо Альфані, «бідність в Італії — це сукупний вплив двох факторів: з одного боку — дуже високий рівень безробіття, а з іншого — дуже сильні структурні відмінності, існуючі в країні на регіональному рівні, а також між північчю і півднем».

Рівень безробіття в Італії в четвертому кварталі минулого року виріс до 10,6%. Причому в південних регіонах Італії рівень безробіття (19,4%) майже в три рази вищий, ніж на півночі (6,9%). Крім того, безробіття серед молоді залишається однією з головних проблем Італії. 31,5% італійців у віці від 16 до 25 років не мають роботи.

Однак бідність — лише одна ознака руху Італії до кризи. Так, прогнози щодо зростання італійської економіки залишають бажати кращого. Згідно з даними Єврокомісії, ВВП Італії виріс в 2018 році на 0,9%, і, згідно з прогнозами, в 2019 році економіка зросте лише на 0,1%.

В кінці травня заступник голови ЄК Валдіс Домбровскіс констатував, що Італія зростає повільніше за всіх у Європі.

Боргова бомба

У червні стало відомо, що розмір держборгу Італії в квітні поточного року досяг історичного максимуму — 2,373 трлн євро. Порівняно з березнем суверенна заборгованість Італії зросла на 14,8 млрд євро.

Державний борг Італії другий за величиною в ЄС після Греції. Він виріс до 132,2% в 2018 році і, за оцінками Єврокомісії, зросте до 133,7% в цьому році і до 135,2% в 2020 році, у порушення правил ЄС, які передбачають необхідність його зниження.

Тепер Брюссель вимагає від Риму скорочення державних витрат і посилення фіскальної політики. У зв'язку з дефіцитом бюджету і надмірним держборгом Єврокомісія рекомендувала розпочати дисциплінарну процедуру проти Італії.

Тому зараз все йде до того, що контроль ЕК за бюджетними витратами і державними запозиченнями серйозно посилиться. Крім того, діям італійського уряду встановлять жорсткі фінансові рамки.

Режим жорсткої економії не піде на користь економіці Італії і не допоможе знизити її держборг, заявляв віце-прем'єр Італії Маттео Сальвіні. Економіці допоможе зниження податків і «можливість для італійців працювати більше і краще».

Сальвіні покладає провину на ЄС. «Ми дуже чемно звернемо увагу Євросоюзу на те, що дотримання всіх цих обмежень веде нашу країну до безробіття, нестабільності і до необхідності закривати лікарні. Разом з нашими партнерами по ЄС ми можемо цілком цивілізовано ці правила переглянути», — сказав він.

На сьогоднішній день є побоювання, що в Італії може відбутися серія катастрофічних подій, які кілька років тому призвели до краху Греції. Єврокомісія вже рекомендувала оштрафувати Італію із-за дефіциту бюджету, який залишається на рівні 2,4% ВВП. Якщо Рим не виконає рекомендації ЄС щодо скорочення свого боргу, то зіткнеться з суворими санкціями.

Це потягне за собою не тільки необхідність більш жорстких реформ на шкоду заощадженням громадян і підприємств, але і швидке збідніння державної скарбниці. Італія завжди залишається під прицілом в якості можливого джерела економічних і фінансових ризиків для ЄС. Визначальними факторами для країни стали слабкий зовнішній попит і висока вартість боргу із-за високої прибутковості державних цінних паперів.

Зараз Італія — ще більш серйозна проблема для Брюсселя, ніж вихід з ЄС Великобританії. В Італії гряде чергова криза, питання лише в тому, коли вона станеться.

Економічний спад в Італії не пророкує іншого сценарію. Поточне уповільнення економіки є синтезом зниження доданої вартості в усіх трьох основних секторах економічної діяльності: сільському господарстві, промисловості і сфері послуг.

Всі гроші на соціалку

Разом з тим у соціальній сфері італійський уряд має намір реалізувати низку дорогих реформ. Саме на це і потрібні витрати, які Брюссель відмовляється прийняти, відзначив уряд.

Раніше уряд Італії на чолі з Джузеппе Конте скасував підвищення пенсійного віку. Пенсійний вік в Італії повинен бути не вищий 62 років, пояснював Сальвіні. Згідно запропонованої пенсійної реформи, правило «квоти 100» передбачає, що право виходу на пенсію має громадянин, сума віку і трудового стажу якого дорівнює 100 (приміром, пропрацювала 38 років 62-річний громадянин).

Уряд Конте пояснює зміни у пенсійній системі тим, що ранній вихід на пенсію буде провокувати більш активний економічний ріст у країні, підживлюючи ринок вакансій. За задумом італійських властей, нова пенсійна система буде стимулювати вихід на ринок праці молодих людей і повинна знизити безробіття серед молоді.

Бюджету країни пенсійна реформа в 2019 році обійдеться в €4 млрд, в 2020-2021 роках ця сума зросте вдвічі.

Брюсселю нова пенсійна система теж не подобається. Рішення не ідеальне. Воно не забезпечує довгострокового вирішення економічних проблем в Італії.

Турбують Брюссель і заходи соціального забезпечення. У 2019 році була затверджена виплата «доходу від громадянства» і «пенсії громадянина». З бюджету буде виділено 10 млрд євро. Мінімальний дохід кожного громадянина країни має становити не менше 780 євро на місяць.

У ЄК незадоволені фінансуванням соціальних статей бюджету за рахунок збільшення дефіциту бюджету.

Однак влада Італії не буде переглядати ні одну з двох ключових реформ, затверджених в 2018 році — не будуть скасовувати зниження пенсійного віку, ні введення «допомоги громадянина», заявив 6 червня прем'єр-міністр Конте.

Італійські власті також пообіцяли не підвищувати ПДВ (такі плани були у попереднього уряду). Тим не менш, щоб виконати цю обіцянку, уряду Італії доведеться переглянути деякі податкові пільги, а також посилити боротьбу з ухилянням від сплати податків. Загальний обсяг податкових пільг в країні оцінюється в 137,6 млрд євро в рік. Обсяг коштів, які втрачаються бюджетом із-за ухилення від сплати податків, становить 110 млрд євро, підрахували раніше експерти національної асоціації малого бізнесу.

Наскільки Італія близька до банкрутства, покаже час. Поки ж експерти закликають Рим і Брюссель прийти до компромісу, поки нова італійська фінансова криза не вдарила по Європі та світу в цілому.