23 січня — Григорій Літовказівник: історія, традиції та прикмети свята

Сьогодні не можна скаржитися на здоров'я – інакше можна накликати справжні хвороби.

Григорій Літовказівник — подія, яка відзначається християнами 23 січня. Більшість його творів відноситься до Священних Писань. Він був гарячим шанувальником Орігена і постійно застосовував його принципи герменевтики. Григорій завжди шукав алегоричні інтерпретації та містичні значення, приховані за буквальним змістом текстів, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святий Григорій Ніський (народився близько 335 року в місті Кесарія, в Каппадокії, Мала Азія (нині Кайсері, Туреччина) — помер в 394 р), філософ-богослов і містик, лідер православної церкви. Він написав багато богословських, містичних і чернечих робіт, в яких врівноважував платонічні і християнські традиції.

Молодший син видатної родини, Григорій здобув освіту у своїй рідній провінції, але його філософське виховання мало більший вплив на нього, ніж на двох інших каппадокійських отців Церкви, його брата Василя Кесарійського та їхнього друга Григорія Богослова. Він почав своє доросле життя як вчитель риторики. У 360-х роках він звернувся до релігійних досліджень і християнської відданості, можливо, навіть до чернечого життя, під натхненням і керівництвом Василя. У рамках боротьби Василя з єпископом Тіанським Антимусом, чиє місто стало столицею (громадянською і, отже, церковною столицею) західної Каппадокії в 372 році, Григорій був освячений як єпископ Нісси, невеликого міста в новій провінції Каппадокія. Однак у 375 році Григорій був звинувачений губернатором провінції в неналежному управлінні. Через аріанізаторську кампанію римського імператора Валента (спроба змусити церкву прийняти погляди єретика Арія, який заперечував божественність Христа), він був повалений в 376 році синодом єпископів і вигнаний. Але після смерті Валента в 378 році його збори з ентузіазмом вітали його повернення.

Хоча Василь вважав Григорія непридатним для церковної дипломатії, після повернення в єпархію він у наступні роки брав активну участь у врегулюванні церковних справ. У 379 році він відвідав раду в Антіохії і був направлений зі спеціальною місією в церкви Аравії. Його візит до Єрусалиму з цієї нагоди залишив у нього неприязнь до все більш модних паломництв, думка, яку він енергійно висловив в одному зі своїх листів. У 381 році він взяв участь у Генеральному (другому Вселенському) соборі в Константинополі, і був визнаний імператором Феодосієм як один з лідерів православного спілкування в Каппадокії, поряд з наступником Василя в Кесарії. Григорій Ніський був провідним православним богословом церкви в Малій Азії в боротьбі з аріанами.

Платонічне і християнське натхнення поєднуються в аскетичних і містичних Писаннях Григорія, які вплинули на релігійні традиції Сходу. "Про невинність" та інші трактати про аскетичне життя вінчають містичне "Життя Мойсея", яке розглядає подорож євреїв 13-го століття до нашої ери з Єгипту на гору Синай як зразок просування душі через спокуси світу до бачення Бога. Примітним акцентом вчення Григорія є принцип, за яким духовне життя полягає не в статичній досконалості, а в постійному прогресі. Його найбільшим досягненням є дивно збалансований синтез грецьких і християнських традицій.

Григорій, однак, не знехтував своїми пастирськими обов'язками, про що свідчать його збережені листи і проповіді. Багато з останніх були написані на честь святих, шанованих в Каппадокії або на честь великих днів церковного року. Інші, такі як напади Григорія на лихварство і відкладання хрещення, мають справу з етичними проблемами церкви в його час. Його більш інтимні бесіди про молитву Господню і блаженство (Матвія 5:3-12) об'єднують етичні та релігійні інтереси, так само як і його коментар до пісні Соломона. Григорію не подобалося відвідувати збори єпископів, але його періодично запрошували проповідувати. Його останній публічний виступ був на раді в Константинополі. Незабаром після цього він помер.

Традиції та обряди

Цей день є відправною датою початку підготовки до весняних і літніх робіт на полях. З цього дня перевіряється готовність інструменту, посівні матеріали та інше.

В цей же день майбутній результат посівних робіт захищають від хвороб, гризунів і злих духів. Для цього в полі після низького поклону залишається свіжий коровай.

Вважається, що в цей день разом зі сміттям з дому щастя виноситься.

Прикмети

  • Погода в день Георгія вказує на погоду влітку.
  • Велика кількість снігу вказує на хороший, багатий урожай. А наявність навпаки говорить про убогий зерновий врожай.
  • Хмари на небі вкажуть на не скорий наступ весняного тепла.

Источник