15 лютого — Стрітення Господнє: історія, традиції та прикмети свята

Сьогодні не можна займатися важкою фізичною працею та рукоділлям, прибирати, прати.

Стрітення Господнє святкує 15 лютого православна церква. Таким чином всі віруючі ще раз переживають те, що сталося в Єрусалимському храмі — Пресвята Богородиця разом зі святим Йосипом принесли немовля Ісуса Богу Отцю, а Симеон оголосив, що новонароджений — син Божий і Спаситель людства, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Назва сьогоднішнього свята походить від двох грецьких термінів: Hypa-pante і Heorte ton Kataroin, що означає святкування зустрічі та очищення. Обидва свята були глибоко вкорінені в старозавітній традиції. На згадку про порятунок первістків Ізраїлю під час полону в Єгипті кожен перший син в єврейській родині вважався власністю Бога. Тому на сороковий день після народження дитини батьки повинні були її доставити в храм, передати в руки священика, а потім купити за символічну плату. Викуп прирівнювався до 5 денного заробітку.

Водночас з обрядом приношення і спокути первістка була пов'язана церемонія очищення матері дитини. З цього приводу матір була зобов'язана принести в жертву ягня, а якщо фінансовий стан не дозволяв, то принаймні потрібно було пожертвувати двох горлиць або голубів. Факт, що Пресвята Діва Марія і святий Йосип принесли в жертву горлиць, свідчить, що вони були дуже бідні. Свято Стрітення Господнє припадає на сороковий день після Різдва.

Перші згадки про свято датуються IV століттям. Вночі з Єрусалиму відправлялася процесія, учасники якої несли свічки і співали. Вони прямували до Віфлеєму, але в половині шляху зустрічалися з другою процесією, яка йшла з міста народження Христа. Обидві процесії об'єднувалися і разом з радістю і тріумфом входили в базиліку Воскресіння Господнього.

У рукописі д'Ареццо є звіт про паломництво до Єрусалиму, написаний жінкою на ім'я Егерія. Вона пише, що під час служби: «… все святкується урочисто, як під час Великодня. Всі священики і єпископ проповідують, коментуючи фрагмент Євангелія, в якому згадується, що Йосип і Марія несли Господа в храм в сороковий день, і що Симеон і пророчиця Анна бачили його, а також слова, які вони говорили під час цього візиту».

Свято поступово було прийнято у всьому християнському світі. Передбачається, що вже в шостому столітті воно святкувалося в Константинополі, в якому більше уваги приділялося маріанському характеру.

Традиції та обряди

Стрітення Господнє святкують християни різних конфесій у всьому світі. У храмах освячуються свічки, які пізніше запалюють в будинках для захисту від блискавки і вогню. Їх також запалюють перед іконами під час домашньої молитви.

У православній церкві це одне з 12 головних свят, що відзначається 15 лютого. В цей же день відзначається Всесвітній день православної молоді.

У римо-католицькій традиції день відзначається як свято Громничної Богородиці, але останні роки акцент все більше знаходиться на особистості Христа.

Починаючи з дев'ятого століття, віруючі в цей день приносять до церкви свічки для благословення, відомі як громничні. Ця назва походить від слова "грім", тому що освячену свічку ставили біля вікна під час бур і молилися за віддалення блискавок.

Процесія із запаленими свічками на початку Літургії є символом нового початку в житті в союзі з Ісусом і заповідями з Євангелія. Традиційно, після повернення додому, біля свічок ставили символ хреста.

Прикмети

У язичницькій традиції існувало повір'я, що саме 15 лютого зима зустрічається з весною. Тому в цей день уважно спостерігали за погодою, щоб передбачити яким буде рік. Якщо в день свята на вулиці багато снігу і мороз — значить буде затяжна зима. У разі, якщо снігу немає або він тане — скоро весна з'явиться у всій красі.

Самотні дівчата в цей день можуть гадати на судженого. Хоча слід зауважити, що на Стрітення Господнє краще не планувати весілля, вважається що шлюб не буде щасливим.

Источник