Хроніки незламного Харкова: ракетні удари, чвари посадовців та повернення комуналки

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today Росіяни зруйнували єдиний в Україні музей Сергія Єсеніна.

Закінчуються 14-й тиждень героїчної оборони залізобетонного Харкова. 101 день тримається місто, якому давали від сили 72 години. Ракетні обстріли продовжують руйнувати школи та підприємства, але мирне життя потроху пророста: довше працює метро, знову треба сплачувати комірне, а політики повернулися до інтриг та скандалів, наче й немає війни.

Візит Володимира Зеленського та гучне звільнення начальника СБУ, мільярдні борги комунальних підприємств, необхідність знову платити за холодну та гарячу воду, подовження роботи транспорту, горілка на полицях, зруйнована ракетою школа — такими були найгучніші теми тижня, що минає.

Харків: прощавай, Єсенін, привіт, комунальні рахунки

Минуло трохи більше двох місяців відтоді, як міський голова пообіцяв не брати з харків’ян комірне аж до кінця війни. Цього часу вистачило, аби порахувати мільярдні збитки комунальних підприємств та відмовитись від атракціону небачених щедрот.

«Усі комунальні послуги я спишу. Опалення, все-все-все. З 24 лютого, від початку війни, до закінчення війни», — казав Ігор Терехов 1 квітня. 

Як виявилось, війна й не думає закінчуватись, а обіцянки — цяцянки. Втрати комунальних підприємств величезні, і покривати їх нічим, окрім як грошима споживачів. Одні тільки «Харківські теплові мережі» понесли збитків майже на 1 млрд. грн. Над підприємством висять 9 млрд. грн. боргу «Нафтогазу». З іншого боку, 7 млрд. грн. заборгувало населення ще до війни.

«На сьогоднішній день катастрофічно не вистачає грошей, щоб підготувати місто до опалювального сезону. Без вас, шановні городяни, без ваших платежів, нам просто не вистачить коштів», — каже начальник «ХТС» Василь Скопенко.

Так само просять платити і за вивіз сміття, і за холодну воду. У мерії все ще обіцяють зробити перерахунки тим людям, хто справно сплачував комірне з 24 лютого по 1 червня.  

На повернення платіжок наклався крах «Мегабанку», через який безліч харків’ян багато років платили за комунальні послуги. Майже на кожній станції метро були віконечка з чергами біля них. Відтепер — все, комунальники просять вибрати для сплати інший спосіб, бо банк визнали неплатоспроможним. Тим споживачам, які вже провели операції через «Мегабанк» доведеться самостійно вирішувати цю проблему — звертатися до установи та вимагати назад свої гроші.  

Із хороших новин: довше працюватиме метрополітен. Оскільки комендантська година відтепер починається з десятої вечора, то метро відсьогодні буде відчиненим з 6:30 до 20:00. У Харкові відкривається все більше крамниць та кафе. Працюють 166 супермаркетів, майже 190 аптек та 32 ринки. В магазинах і кафе дозволяють продавати навіть міцний алкоголь — очевидно, можновладці визнали, що не можуть побороти самогонщиків.

Ці очевидні прояви мирного життя не зменшують загроз. На цьому тижні Харків обстрілюють щодня. У ніч на 2 червня російська ракета зруйнувала школу №17 на Салтівці. За іронією долі, в ній був єдиний музей поета Сергія Єсеніна — ось так «руський мир» бореться з «руським миром». 

Політика: скандальне звільнення начальника СБУ

Вперше з початку війни до Харкова приїхав Володимир Зеленський. Роздав медалі, подивися на зруйновану Салтівку, порадився з чиновниками. І видав гучну заяву:

«Я приїхав, розібрався, звільнив голову Служби безпеки України в області за те, що не працював на захист міста з перших днів повномасштабної війни, а думав лише про себе особисто. Які мотиви — правоохоронці з’ясують».

Володимир Зеленський у Харкові. Романа Дудіна на зустріч не запросили. Фото: ХОВА

Голова харківського управління СБУ у відповідь виклав на сторінці у Facebook купу компромату на голову адміністрації Олега Синєгубова, очільника поліції та інших високопосадовців. 

«Якщо ця публіка вчора вилила на мене бруд, вважаю, що суспільство має знати своїх героїв (до речі, нагороджувати себе вони дуже люблять і приписувати собі те, до чого не мають відношення від слова зовсім). Я думаю, і Вам буде цікаво подивитися на губернатора, який зізнається в тому, що він не впливає на процеси в регіоні, на начальника поліції, який згоден домовлятися з окупантом і його заступником, що дає інтерв’ю у формі з краденою кепкою на голові», — звернувся Дудін до Зеленського, але вже невдовзі видалив свій пост.

Фігуранти гучних звинувачень на них не відповіли. За Дудіна вступилося чимало волонтерів та військових, які написали у себе в соцмережах, що він не здавав Харків. Зараз колишній очільник СБУ в Києві, пише, що на допити його ніхто не викликає. СБУ в прифронтовій області лишається без начальника. 

На фронті: можливий новий наступ окупантів

Поки наші політики чубляться, російські окупанти можуть у будь-яку мить відновити наступ на Харків. Таку думку висловила заступниця командира батальйону «Карпатська Січ» Марія Чашка.

«Вони однозначно хотіли б це зробити [оточити Харків — ред.]. Вони мають це в планах того, що ми бачимо. Але ми абсолютно впевнені, що це їм абсолютно не вдасться, тому що ми надійно стоїмо, у нас є достатньо зброї, щоб не дати їм це зробити, ми маємо достатньо духу, щоб не дати їм це зробити», — сказала Марія.

Про це ж увесь тиждень заявляли і в Генштабі: росіяни будуть контратакувати на півночі області та обстрілювати позиції наших військових, аби не дати їм перекинути сили на Донбас.

З території Росії залізницею через Куп’янськ щодня заходе поповнення озброєння. Окупанти планують відновити наступ на Барвінкове та Слов’янськ, але поки що в них це не виходить. На певних напрямках в Ізюмському районі нашим військовим вдається навіть контратакувати.

Люди вирвалися з окупації. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Цього тижня сталася найбільша з початку війни евакуація мешканців тимчасово окупованих територій. Більше 1500 жителів Вовчанська, Великого Бурлука, Дворічної, Шевченкового та Куп’янська змогли дістатися до зруйнованої Печенізької дамби. На українській території їх чекали волонтери і автобуси.

Гучних перемог на фронті цього тижня не сталося. Зате відбулася важлива моральна перемога — перший вирок російським військовим, які порушували звичаї та правила війни і нападали на цивільних людей.  Олександр Бобикін та Олександр Іванов, військовополонені, визнали себе винними в тому, що обстрілювали з «Градів» селища Козача Лопань та Ветеринарне Дергачівської громади. Їх засудили до 11 років і 6 місяців ув’язнення. Їхнім командирам вже оголошено підозру, як попадуться в полон — будуть наказані.  

Джерело