Навіщо на співбесідах ставлять питання — «Ваші очікування по зарплаті?»

Як обговорювати зарплату з роботодавцем.

У певний момент будь-яка співбесіда впирається в обговорення окладу. При цьому ініціатором даної теми нерідко виступає сторона роботодавця. "Які у вас очікування від зарплати?"- просте на поверхні питання, але на ділі може ввести претендента в ступор. Що відповідати? Який допустимий діапазон чесності, враховуючи, що кожна людина щодо грошей дотримується правила "чим більше — тим краще"? Ми відповідаємо на ці питання, а також даємо кілька супутніх порад про те, як обговорювати зарплату з потенційним роботодавцем, інформує Ukr.Media.

Що насправді хоче знати роботодавець

Питання про зарплатні очікування здобувача на співбесіді обумовлено двома головними факторами: чи зможе роботодавець дозволити собі цього працівника і як останній сам оцінює свою компетентність.

"Заздалегідь вивчивши подібну інформацію і підготувавши відповідь на це питання, ви зможете продемонструвати інтерв'юеру, що не тільки відкриті для обговорення даної теми, але і знаєте, чого стоїте як фахівець".

Чому це питання таке складне

Основна складність питання про бажану зарплату полягає в тому, що правильної відповіді на нього не існує. Ви можете вказати занадто маленьку суму і уславитися невпевненим у своїх силах працівником або, що ще гірше, легітимізуєте право наймача обмежити вашу платню в подальшому. Можете, навпаки, завищити свої фінансові очікування, але тоді, ймовірно, відштовхнете від себе роботодавця (якщо тільки зарплатний запит не відповідає високим вимогам самої посади).

"Крім того, важко вказати бажану зарплату, поки ви не знаєте, що тягне за собою дана сума".

Це твердження особливо застосовано в ситуації, коли кандидата просять назвати цифру перш ніж він дізнається про свої професійні обов'язки.

"Заробітна плата — нелегка тема. І хоча її оптимальний розмір визначити важко, існують способи, до яких ви можете вдатися, щоб отримати бажане".

Що потрібно говорити

Якщо вас просять вказати розмір бажаної зарплати на етапі відправки резюме, то найбільш просте рішення — залишити дане поле порожнім. Правда, цей жест роботодавець може прийняти за вашу неуважність. Інша ситуація: без вказівки зарплати вам і зовсім не вдасться відгукнутися на вакансію — деякі роботодавці, користуючись можливостями рекрутингових сервісів, роблять відповідне поле обов'язковим для заповнення.

На ці випадки є кілька рекомендацій:

Продемонструйте гнучкість

Називати фіксовану суму в якості бажаної зарплати — помилка. Тим самим роботодавець може вважати, що кандидат не готовий до переговорів. Згладити зарплатний запит, залишаючи простір для маневрів, можна словами на кшталт "приблизно" або "обговорюється". При цьому ваша готовність вести переговори повинна бути підкріплена наявністю аргументів. Фіксована цифра або приблизна — вона повинна ідентифікувати вашу кваліфікацію, тоді буде легше переконати роботодавця піти вам назустріч.

"Мої зарплатні очікування відповідають моєму досвіду" або "якщо це робота мені дійсно підходить, впевнений, ми зуміємо домовитися про зарплату" — подібні фрази дозволяють наблизитися до компромісного рішення.

Запропонуйте діапазон

"Навіть якщо ви демонструєте готовність до переговорів, більшість роботодавців все одно хочуть почути конкретні цифри".

У цьому випадку встановіть діапазон суми, в рамках якої ваша майбутня зарплата може бути допустимою. Таким чином ви збережете гнучкість і водночас надасте чітку відповідь. Щоб визначити, яким саме повинні бути нижній і верхній пороги даного діапазону, радимо звернути увагу на ринок праці. Скільки отримують представники актуальної для вас галузі, ідентичні вам з досвіду, а головне — територіального розташування, — це і є відповідь на питання "від скількох до скількох?".

Враховуйте свою поточну зарплату

Крім результатів дослідження, діапазон бажаної зарплати може бути сформований на основі вашого останнього доходу (або поточного, якщо ви ще не звільнилися). Особливо коли ви змінюєте роботу в рамках єдиної галузі. Якщо останнє робоче місце не відрізнялося низькою заробітною платою, то ви можете використовувати його в якості орієнтира власних очікувань. Звичайно, з урахуванням географії переходу і життєвих обставин, через які вам довелося змінити роботу. Кар'єрні зміни нерідко пов'язані з нестачею грошей, а тому зарплатні очікування на новому місці закономірно можуть перевищувати розмір попередньої зарплати.

"Поміркуйте про те, яку суму ви вважаєте розумною з урахуванням вашого досвіду. Цілком справедливо, якщо ваша наступна зарплата буде вище старої, адже виріс і ваш досвід. Логічно розраховувати на збільшення доходу на 15-20% — це дасть додатковий стимул на новому місці".

Підкресліть свої навички

Робота на аналогічній посаді в іншій компанії ще не є доказом великого досвіду. Особливо з урахуванням запиту на підвищений оклад. Фактичні досягнення і навички, які ви накопичили за час попередньої роботи, — ось аргументи на користь високої зарплати.

"Виходячи з мого портфоліо, я очікую винагороду в діапазоні від x до y", — оперуйте подібними фразами в ході співбесіди.

Безпідставно вимагати високу платню нерозумно: "замість цього покажіть роботодавцю, за що конкретно він повинен збільшити підсумкове число у вашій зарплатній відомості".

Будьте готові до переговорів

"Багато кандидатів не наважуються просити більше грошей, оскільки вважають, що це може коштувати їм пропозиції про роботу".

Але ці побоювання не мають сенсу, якщо ініціатором обговорення зарплати виступає роботодавець. Раз ваша думка враховується при визначенні майбутньої фінансової винагороди, скористайтеся цією можливістю, щоб закінчити переговори з максимально вигідними для себе умовами.

Источник