Громадська організація вимагає у влади забезпечити збереження церкви, яка є об’єктом культурної спадщини Хмельниччини

Громадська організація Товариство культурної спадщини «Заслав’є» звернулась з відкритим листом до Ізяславської міської ради з вимогою захистити єдину пам’ятку українського народного сакрального будівництва на території громади.

«13 лютого 2023 року ухвалила рішення про перехід до Православної церкви України релігійна громада села Зубарі, що користується церковною будівлею, вік якої понад 230 років.

Церква Святого Стефана в селі Зубарі фактично є єдиним зразком українського народного сакрального будівництва волинської школи на території Ізяславської міської громади. Це єдина дерев’яна сакральна споруда, що уникнула знищення чи перебудови внаслідок московської політики, спрямованої на знищення питомо українських форм у церковній архітектурі і десятиліття комуністичного вандалізму, спрямованого проти релігійних пам’яток.

Як відомо, найбільшої шкоди автентичному вигляду пам’ятки було завдано в 2018 році внаслідок непрофесійних будівельних робіт під керівництвом московського попа Миколи Панчука, який сам не заперечував своїх, проте уник відповідальності внаслідок, в тому числі, внесення неправдивих відомостей до Акта технічного стану об’єкта (пам’ятки) культурної спадщини №6 від 2 жовтня 2018 року.

За наявною в нас інформацією, саме Микола Панчук як колишній парох може бути причетний до нещодавнього вилучення з церкви Святого Стефана в селі Зубарі предметів релігійного призначення: ікони, потира, риз, євангелія, книг реєстрації поховань, хрещень і вінчань.

Варто усвідомлювати, що вся відповідальність за збереження пам’яток української народної дерев’яної сакральної архітектури лежить виключно на нашому поколінні, а не абстрактних фізичних чи юридичних особах, як записано в Законі України «Про культуру».

Вимагаємо:

  • Створити ревізійну комісію Ізяславської міської ради для забезпечення контролю за ефективним використанням державного/комунального майна, проведення заходів з виявлення, обліку і, за необхідності, у співпраці з правоохоронними органами, повернення культурних цінностей, предметів, елементів пам’ятки, що становлять історичне, художнє, наукове та інше культурне значення.
  • Вжити заходів для забезпечення заходів з охорони культурної спадщини – виготовлення паспорта об’єкта культурної спадщини, охоронного договору та всього пакету облікової документації, присвоєння церкві Святого Стефана статусу пам’ятки культурної спадщини національного значення, забезпечення охоронного режиму пам’ятки.
  • Передбачити в місцевому бюджеті кошти для проведення реставрації церкви Святого Стефана в селі Зубарі»

Джерело