Як отримати безоплатні ліки для лікування розладів психіки та поведінки?

 

Пандемія, а тепер повномасштабна війна – все це не може не впливати на психоемоційний стан українців.

 

Рівень споживання антидепресантів в країні у 2022 році сягнув піка і має тенденцією до зростання. На безрецептурні заспокійливі засоби українці щомісяця витрачають близько 300 млн грн*, при чому часто на недоказові, із сумнівною ефективністю препарати.

 

Натомість держава пропонує не тільки безоплатну допомогу спеціалістів, які можуть запропонувати методики, що дозволять покращити психічне здоровʼя без застосування медикаментів, а й «доступні ліки», які є безоплатні (або з невеликою доплатою) для пацієнта.

 

Про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я України.

 

Наразі в програмі реімбурсації «Доступні ліки» передбачено 66 препаратів, які призначаються у разі розладів психіки та поведінки, а також за епілепсії.

 

Як їх отримати?

 

1. У разі розладів психіки зверніться до сімейного чи лікуючого лікаря або психіатра, а за епілепсії – до невролога або психіатра.

 

2. Лікар створить план лікування в Електронній системі охорони здоров’я та на його основі випише перший рецепт.

 

3. За наступними рецептами можна звертатися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра – він випише рецепт на основі плану лікування, які склав лікар-спеціаліст.

 

Нині 1016 субʼєктів господарювання і 12543 точки відпуску мають договір за програмою реімбурсації на препарати з лікування розладів психіки та поведінки, а також епілепсії. З рецептом можна звернутися в будь-який з них, незалежно від місця реєстрації. Впізнати таку аптеку серед інших можна за наліпкою «Доступні ліки» або знайти одним із наступних способів:

 

— через сайт НСЗУ: https://bit.ly/3ZtnQqv

 

— зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77

 

— через чат-бот «Спитай Гриця»

 

МОЗ нагадує, що з 1 липня повертається норма відшкодування лікарських засобів за програмою реімбурсації «Доступні ліки» лише за електронним рецептом.

 

* За даними аудиту ресурсів системи надання послуг у сфері психічного здоров’я, проведеного у межах роботи над Всеукраїнською програмою ментального здоров'я «Ти як?» за ініціативою Олени Зеленської.