Як піклуватися про своє здоров’я восени

Жовте листя, дощі, холод, застуди, загострення хронічних хвороб, апатія, зниження імунітету — осінь традиційно асоціюється як з красою природи, так і з погіршенням психологічного та фізіологічного стану. З року в рік ми переживаємо майже однакові симптоми, але продовжуємо просто приймати це як данину. Проте кожна людина здатна зробити осінню пору приємною! Міцний сон, достатня кількість вітамінів, легкі фізичні навантаження та позитивні емоції — це лише невелика частина рекомендацій, яких варто дотримуватися восени. Поговоримо детальніше, як дбати про здоров’я з настанням холодів.

 

Осінні хвороби

Міжсезоння особливо лякає тих, хто страждає на різноманітні хронічні хвороби. Зазвичай, загострення або рецидив відбуваються саме у такі сезони (осінь і весна). Іноді людині допомагає чашка теплого трав’яного чаю, зручне ліжко та міцний сон, а інколи доводиться йти до лікаря. Які хвороби найчастіше зустрічаються восени:

  • інфекції дихальних шляхів (ГРВІ);
  • грип;
  • серцево-судинні порушення (ішемічна хвороба серця, перепади тиску, стенокардія тощо);
  • шлунково-кишкові порушення (рецидив виразкової хвороби, гастрит тощо);
  • порушення психологічного стану (депресія, апатія, неврози тощо);
  • ендокринні хвороби (гіпотиреоз чи гіпертиреоз).

Звичним супутником осені є поганий настрій. Зазвичай причиною цього є зменшення кількості сонячного світла, скорочення світлового дня, а як наслідок, дефіцит вітаміну Д та нестача серотоніну. Саме стан постійного смутку та апатії провокує подальше погіршення психологічного та фізичного стану.

 

Як правильно харчуватися восени, щоб зміцнити здоров’я

Вітаміни в осінній сезон — обов’язкова умова гарного самопочуття. Як сформувати якісний раціон? Які продукти вибирати? Чи треба приймати БАДи, щоб організм отримав усі необхідні речовини? Про все послідовно. Почнемо з простих рекомендації щодо вашого звичного раціону:

  • мінімізуйте кількість важкої та шкідливої їжі;
  • вживайте менше цукру, віддавайте перевагу свіжим або печеним фруктам, сухофруктам, меду;
  • вживайте більше свіжих сезонних овочів та фруктів (перець, баклажани, морква, гарбуз, яблука, груші тощо);
  • додавайте спеції, особливо приємно зробити гарячий напій з ароматними спеціями, які зігрівають та наповнюють кімнату неймовірним ароматом;
  • додавайте більше клітковини для покращення мікрофлори кишківника;
  • вживайте білки, які є цеглинками імунних клітин (вони містяться у яйцях, нежирному м’ясі, рибі, картоплі, бобових, крупах, ягодах, фруктах, овочах і кисломолочних продуктах).

Важливо також підтримувати водний режим. Навіть якщо ви не відчуваєте спрагу, пийте чисту воду, аби підтримувати її необхідний рівень в організмі. Пам’ятайте, що осінь — це не час для дієт та схуднення. Турбуйтеся про своє здоров’я, але не обмежуйте харчування. Навіть якщо вам хочеться чогось шкідливого чи калорійного, дозволяйте собі це хоча б інколи!

Чи вживати додатково вітаміни? Рекомендуємо узгоджувати приймання ліків та БАДів зі своїм сімейним лікарем. Зазвичай в осінню пору призначають додаткові дози вітаміну Д, С, групи В, Магній, Цинк та інших, в залежності від стану пацієнта.

Загальні рекомендації для покращення самопочуття

Осінній раціон розібрали, тепер саме час зазначити інші рекомендації, які покращують настрій та самопочуття.

 

Холодна погода часто спонукає лише закутатися в теплу ковдру та залишатися вдома. Але цей варіант не гарантує вам міцного здоров’я. Все абсолютно навпаки. Для покращення настрою людині потрібні ендорфіни. Відомо, що саме фізична активність зумовлює вироблення цього гормону, тому просто сидячи під ковдрою, щасливим не станеш. Фізичні навантаження повинні бути помірними, але не мінімальними. З огляду на стан здоров’я вибирайте той спорт, який підійде саме вам: плавання, фітнес, біг, бокс тощо.

Важливо регулярно виходити на вулицю та дихати свіжим повітрям. Навіть під дощем. Знайдіть якісь позитивні моменти таких прогулянок, вигадуйте для себе справи та завдання, щоб вийти. Повірте, важко зробити лише перший крок, потім настрій покращиться автоматично!

Обов’язково повноцінно відпочивайте вночі. Здоровий сон — запорука бадьорого ранку та гарного настрою. Організуйте якісне спальне місце, створіть затишну атмосферу, дотримуйтесь режиму. Насправді загальновідомі правила здорового способу життя допомагають людині протягом усього року, у будь-який сезон. І дитина, і доросла людина повинні усвідомити та прийняти ці базові принципи, аби зберегти міцний організм та здоровий глузд на все життя.