Чому люди похилого віку практично завжди прокидаються дуже рано

Чому бабусям і дідусям не спиться вранці.

Напевно, багатьом знайомий такий ранок вихідного дня — вся сім'я солодко спить в досвітні години, а 80-річна бабуся вже в 5.30 ранку пробирається на кухню і щось там робить, заважаючи домочадцям гуркотом каструль і шумом води. Дійсно, абсолютна більшість літніх людей прокидається дуже рано, але не для того, щоб "робити шкоду" на кухні. Вони самі хотіли б ще поспати, але в них не виходить. Нерідко, щоб компенсувати недолік сну в ранковий час, бабусі і дідусі дрімають вдень, інформує Ukr.Media.

Чому ж їм не спиться вранці?

Порушення сну у людей у віці, і зокрема, раннє пробудження, обумовлене різними факторами. За однією з гіпотез, в процесі старіння у людини збивається добовий ритм часу для сну і активної діяльності. Літня людина починає раніше лягати і раніше прокидатися. Ще у людей похилого віку знижується глибина сну — вони сплять дуже чуйно. І хоча в старості необхідно більше спати, щоб відновити витрачені сили, сон вранці не йде до людей похилого віку. І навіть якщо вони провалюються в дрімоту, якість такого сну залишає бажати кращого.

За другою версією, з віком приходить не лише мудрість і життєвий досвід, але і ціла купа всіляких захворювань, які реально заважають їм спати до ранку. Провокують біль, запальні процеси в колінних суглобах, дискомфорт в поперековому відділі. Простатит, діабет і проблеми в сечостатевій системі змушують літніх людей часто вставати в туалет.

Крім того, у наших людей похилого віку нерідко трапляються депресивні стани, відчуття непотрібності, покинутості і невизнаності. Вони зляться на себе за безпорадність і втрату можливостей протягом життя. У старих людей загострюються образи на навколишній світ. Іншими словами, втрата сну відбувається через страх наближення закінчення життя. Як тут нормально спати, якщо в голові почуття відчаю і безвиході?

Також поганий сон викликає приймання певних ліків, які потрібні літнім людям в силу своїх вікових хвороб.

Чи можна вплинути на сон літніх людей

Домочадці повинні терпляче ставитися до своїх літніх родичів. Щоб вони міцніше і краще спали, слід гуляти разом з ними перед сном, пояснити їм користь помірних фізичних навантажень, а також приділяти їм трохи більше уваги, щоб вони не переживали за свій чималий вік і страх неминучого кінця. Різні негативні новини краще виключити з життя людей похилого віку, особливо, перед сном. З упевненістю можна стверджувати, що коли в ранкові сутінки втомлена або засмучена негативними подіями людина перевертається в ліжку, щоб ще трохи поспати, вона відчуває себе нещасною, і це серйозний привід пожаліти наших бабусь і дідусів.

Источник