Вбивство Татарського: кого підозрюють і головні версії

Вбивство Татарського: кого підозрюють і головні версії

Фото: соцсети пропагандист Владлен Татарский

Російські правоохоронці вже прозвітували про затримання підозрюваної у причетності до загибелі Владлена Татарського.

Російський військовий кореспондент Владлен Татарський, справжнє ім’я якого Максим Фомін, загинув через вибух у кафе у Санкт-Петербурзі. Спочатку пораненого пропагандиста відвезли до реанімації, де він мер. Внаслідок інциденту постраждали ще 32 особи, з них 10 – у тяжкому стані.

Нагадаємо, увечері 2 квітня у кафе проходив творчий вечір Татарського. Як розповіли очевидці, вибух стався після того, як одна з дівчат подарувала йому статуетку — бюст Татарського у військовій касці. Російські правоохоронці підозрюють у причетності до вибуху 26-річну Дар’ю Трепову, дівчину вже затримали.

Максим Фомін народився 1982 року в Макіївці Донецької області. У 2011 році він був засуджений до 12 років в’язниці за збройне пограбування банку. У 2014 році під час російського вторгнення на Донбас він втік із в’язниці і приєднався до лав бойовиків так званої «ДНР».

«Загалом, я втік із в’язниці, вступив до «ополчення». Потім мене знову посадили. Мене повернули на зону. Але потім Олександр Захарченко (главар бойовиків у «ДНР» – ред.) мене «помилував», — розповідав він.

Щоб не сидіти в окопах, Фомін вирішив стати «блогером», взяв псевдонім Владлен Татарський та у 2019 році переїхав до Москви. З початку повномасштабного вторгнення РФ активно вів антиукраїнську пропаганду. У грудні 2022 року як «представник російської еліти» був запрошений на виступ Путіна в Кремлі.

Хто така Дар’я Трепова

Дар’я – уродженка Санкт-Петербурга, близько місяця тому вона переїхала до Москви. Дівчина є дружиною члена незареєстрованої Лібертаріанської партії Дмитра Рилова, який виїхав емігрував. Він також проходить підозрюваним у справі Татарського.

Зазначимо, що 24 лютого 2022 року Трепова та Рилов були затримані на антивоєнній акції у Санкт-Петербурзі. Тоді їх заарештували на десять діб.

«Я вважаю, що мою дружину підставили. Я цілком впевнений, що вона б ніколи не змогла зробити щось подібне за своєю волею. Так, ми разом із Дар’єю справді не підтримуємо війну в Україні, але вважаємо, що подібні дії неприпустимі. Я перебуваю у стовідсотковій впевненості, що вона б ніколи не погодилася на таке, якби знала», — заявив сам Рилов сьогодні проекту SVTV News.

Слідчий комітет РФ вже прозвітував про затримання Трепової. За повідомленнями Фонтанки, дівчину виявили на орендованій квартирі знайомого чоловіка у Виборзькому районі Санкт-Петербурга. У неї, як стверджується, було куплено авіаквиток до Узбекистану.

Вбивство Татарського: кого підозрюють і головні версії

 МВС РФ  

На оприлюдненому відео з частиною допиту Трепова заявляє, що її затримали через те, що вона була на місці ліквідації російського воєнкору.

«Затримана, я сказала б, за перебування на місці вбивства Владлена Татарського. Я пронесла туди статуетку, яка вибухнула», — сказала Трепова.

На питання про те, хто їй передав цей предмет, дівчина відповіла: «Можна я пізніше розповім».

«Детально сплановане вбивство»

За версією слідства, підозрювана принесла в кафе коробку зі статуеткою, в яку було вмонтовано вибуховий пристрій, та вручила її Татарському. З пропагандистом, як стверджують РосЗМІ, вона була знайома і часто переписувалася.

Національний антитерористичний комітет РФ повідомив, що вбивство воєнкору спланували «українські спецслужби із залученням агентури з-поміж осіб, які співпрацюють з Фондом боротьби з корупцією Навального». При цьому жодних доказів цій заяві не наводиться.

За версією Міністерства внутрішніх справ РФ, операцію з усунення Татарського було підготовлено заздалегідь, і участь у ній брали кілька людей, між якими були розподілені ролі, стверджує джерело РБК. При цьому співрозмовник агентства повідомив, що Трепова могла не знати про те, що у статуетці, яку вона подарувала, знаходиться вибухова речовина.

За його словами, співробітники карного розшуку не виключають, що дівчину використали для скоєння теракту.

Хто міг замовити Татарського

Російські ЗМІ та соцмережі поширюють різні версії, хто може стояти за вбивством пропагандиста. Перша, про яку затято пишуть поки що живі колеги Татарського, — це операція СБУ чи ГУР.

Зазначимо, що Офіс президента вже спростував це. Радник голови ОПУ Михайло Подоляк назвав вибух у Петербурзі «внутрішнім тероризмом».

Вбивство воєнкору могли організувати і партизани, які борються з путінським режимом. Таку версію висуває російський опозиціонер Ілля Пономарьов. У той же час він не назвав жодних доказів свого варіанту.

Ще одна версія – вибух організували підлеглі ватажка ПВК Вагнера Євгена Пригожина за його вказівкою. Як відомо, у Пригожина конфлікт із губернатором Санкт-Петербурга Олександром Бегловим та гучний «теракт» у місті може показати картинку, що «губернатор не справляється». Тобто Татарський просто став жертвою боротьби між ними. Додамо, що за попередніми даними, кафе, де стався вибух, належить саме Пригожину.

І остання версія – що це не було актом міжусобиці чи навмисним вбивством Татарського, а спеціально організований «теракт» у Санкт-Петербурзі для внутрішніх споживачів інформації.

 

Джерело