Мер Олешок Євген Рищук: Коли мене запитують: «Що там?», відповідаю одним словом — хаос — Події

Мер Олешок Євген Рищук: Коли мене запитують: "Що там?", відповідаю одним словом - хаос - Події

Фото: t.me/khersonoleshky

Станом на вечір 15 червня в Олешках вода поступово йде з міста. А разом з тим до міста почали повертатися місцеві мешканці і російські окупанти. Люди, що нині перебувають у цьому місті, у розпачі. Ситуація для них з кожним днем стає лише складнішою.

KP.UA зв’язались з мером Олешок Євгеном Рищуком. Він розповів про ситуацію, яка склалась у місті на сьогодні.

«Якщо ви до вечора мені покажете 64 могили, я напишу заяву про звільнення»

Мер Олешок Євген Рищук: Коли мене запитують: "Що там?", відповідаю одним словом - хаос - Події

Євген Рищук. Фото: Facebook/com Офіційна сторінка олешківського міського голови Рищука Євгена

— Чи можна вже оцінити ступінь збитків для міського господарства та мешканців?

— Вам ніхто сьогодні не скаже, яка кількість руйнувань, тому що там окупація. Для тих, хто може надати таку інформацію, — це небезпечно. Скажіть, будь ласка, хто сьогодні буде рахувати ті будинки? От і все. Ми бачимо, що є дуже багато інформації, люди телефонують, але конкретно нема кому піти, ніхто нам не підпорядковується, а якщо, не дай Боже, це хтось буде робити і надаватиме інформацію, буде біда.

— Але ж одразу після трагедії було багато різних повідомлень…

– Раніше трошки був шок, люди надавали інформацію, тому що там нікого не було. А зараз всі повернулися. Головний лікар російської лікарні на місці. Окупанти вчора заїхали, вчора була ротація і заїхало чеченців дуже багато. Вони вже ведуть свою роботу, кажуть: «Трупи, які опізнані, даємо на них документи, на неопізнані — нічого не даємо». Два трупи є, ніхто не знає, що це за трупи. А вони розкладаються. Хто їм буде ДНК робити? На сьогодні сказати стовідсотково щодо руйнування чи загиблих – цієї інформації ніхто точно не надасть.

— Чи є розуміння, скільки людей загинуло і хто вони?

— Наразі точних цифр з кількості загиблих, по факту, немає. Але маніпуляції навколо цих цифр є. Переважно це чутки, які ширяться і наганяють лише більше жаху й паніки. Інформація дуже тяжко добувається. Особливо якщо ми беремо загиблих. Остання цифра, яку мені вчора називали, то це було 900. Уявіть. Кожен вже що хоче розповідає. Якщо там проживає 3-3,5 тисячі, то це кожен четвертий загиблий. Це нереально. Інформацію люди надають, але таким чином: пише мені людина — «Мені мама сказала, мама брехати не буде»». Розумієте? Вони не вірять владі, не вірять поліції, але мамі вірять. Вчора в одній з груп було сказано, що буде 64 похорони. Я вже не витримав, написав: «Люди добрі, якщо ви до вечора мені покажете 64 могили, я напишу заяву про звільнення». І все, всі зникли.

Мер Олешок Євген Рищук: Коли мене запитують: "Що там?", відповідаю одним словом - хаос - Події

Мер Олешок Євген Рищук: Коли мене запитують: "Що там?", відповідаю одним словом - хаос - Події

Вода в Олешках відступає, але головні проблеми ще попереду. Фото: t.me/khersonoleshky

Багато складнощів з точним обліком загиблих та зниклих людей

— Пишуть про 8 загиблих. Наскільки ця цифра близька до істини?

— Була така інформація. Є ще й така проблема, що неправильно пишуть причину смерті – сердечники і що завгодно. 8 людей — і всім «серце» виписується. Уявляєте? А вони потонули у воді.

— Але ж точно знати про кількість загиблих дуже важливо?

— У такій ситуації має бути створений штаб, повинні вестися списки. І тоді була б конкретика. Немає у мене на місці людей, яким би я давав вказівки і вони їх виконували. Все це лягло на плечі місцевих жителів, і вони якось ці списки писали. Велика дяка цим людям.

Треба розуміти, що точність даних є дуже важливим питанням. Особливо коли йдеться про кількість загиблих. Оскільки надання неточної інформації про це може мати серйозні репутаційні наслідки. Не було в Олешках ні 350 трупів, ні 900, ні 60 в один день – цього не було. З одного боку, ми повинні кричати на увесь світ, що у нас така біда. А з іншого — світ завтра гляне і скаже: «У вас загинуло 20, а ви пишете — 300. Так, може, у вас і війни немає?» Цим росіяни оперуватимуть. Братимуть ці цифри і казатимуть: «Вони постійно вам брешуть, розповідають, що все погано, а все добре». Тому у зв’язку з тим, що є окупація, у нас є проблема з відпрацюванням цього всього. От і все.

Мер Олешок Євген Рищук: Коли мене запитують: "Що там?", відповідаю одним словом - хаос - Події

Мер Олешок Євген Рищук: Коли мене запитують: "Що там?", відповідаю одним словом - хаос - Події

В Олешках місцеві жителі продовжують знаходити тіла. Скрін t.me/khersonoleshky

Місцевий гауляйтер поки ще не з’являвся у місті, а от військових там вже багато

— Окупанти так і не почали проводити евакуаційні заходи?

— Вони вже другий день вивозять людей автобусом, у лікарні — було 300 осіб, 80 пацієнтів і 220 наших місцевих жителів. Вчора на вечір вже було 190. Вчора приїхали надвечір окупанти, запропонували людям виїхати, частина якась погодилась. Окупанти обіцяють місцевим мешканцям грошові компенсації, намагаючись їх тим самим підкупити і зробити лояльнішими до себе. На сьогодні немає проблем ані з виїздом, ані з заїздом в інші населені пункти. Так, стоять блокпости, так, перевіряють документи. Питають про мету приїзду. Проблем заїзду-виїзду немає. Так, вони зараз організовують виїзд в інші населені пункти. Так, обіцяють, що скоро дадуть грошей всім купу. За кожного загиблого мільйон обіцяють. На ремонт будівлі щось до 700 тисяч рублів. А наразі, казали, дадуть всім по 10 тисяч. Я бачу, у них 10 тисяч – це така якась сакральна цифра. Пенсіонерам – 10 тисяч, всім по 10 тисяч. Мабуть, надрукували цих бумажок стільки, що вистачить на все життя давати їм по 10 тисяч, — каже Євген Рищук.

— Як можна оцінити гуманітарну ситуацію у місті?

— Води немає, з водою проблема. У свердловинах брудна вода йде, непридатна до вживання. Нереально її брати і пити. Електроенергії немає. Продукти харчування для тих хто цього потребує, зараз почали підвозити. Хліб роздавали декілька днів підряд, і продукти харчування підвозять вже. Найстрашніше – (перші. – Ред.) 3-4 дні. Їх не було. А зараз вони вже герої. Їздять там, і все у них там вже працює. Хоча місцевий гауляйтер Журавко в Олешках так і не з’явився. По сю годину, 9 днів минуло, ані він, ані його підлеглі – їх немає на місці. На місці наразі працюють російські МНС, поліція та військові. Військових заїхало дуже багато. Заїхали у Підстепне, Піщане. В Олешки сьогодні 6 танків заходило. Повертаються вони, бо розуміють, що є ризик. Я не розумію їхні цілі на сьогодні, може, хотіли показати, на що здатні.

Мер Олешок Євген Рищук: Коли мене запитують: "Що там?", відповідаю одним словом - хаос - Події

Мер Олешок Євген Рищук: Коли мене запитують: "Що там?", відповідаю одним словом - хаос - Події

Подекуди вода ще стоїть. Фото: t.me/khersonoleshky

— Кажуть, що є і нова проблема – документи, які засвідчують особу?

— Зараз буде велика проблема з документами. Дехто брав російські паспорти. Коли розповідають історії, що рятували лише тих, у кого російські паспорти, то я кажу, що думаю, що й це було, але у нас було чимало людей, які взяли російські паспорти. Якби росіяни перші три дні рятували хоча б таких, у нас було б набагато менше людей на дахах. Але все ж таки ніхто нічого не робив. А от людині, яка принципово не брала паспорт, зараз вона ніхто, тепер у неї буде лише один вихід – взяти російський паспорт, інакше вона зовсім нічого не зробить. Навіть якщо ця людина завтра захоче виїхати через Крим. Тобто немає документа — ти не людина, ти ніхто. На першому ж блокпосту зупинять: немає документів – на цьому все.

— Коли вас запитують: «Що там, в Олешках?», як можна відповісти одним словом?

— Хаос. Так, там біда. І якщо люди були такі, які сиділи і не виїжджали до останнього, бо тримались за свою хатинку — хай буде не дуже добре, але все ж таки вдома. То зараз такий розпач, таке розчарування у людей, просто шок у всіх. Я з багатьма спілкуюсь. Вони запитують: «А далі що?» Вони вже не розуміють, що далі. Хати немає. Все, що було у хаті, пропало. Все. Голі й босі…

Мер Олешок Євген Рищук: Коли мене запитують: "Що там?", відповідаю одним словом - хаос - Події

Мер Олешок Євген Рищук: Коли мене запитують: "Що там?", відповідаю одним словом - хаос - Події

У телеграм-каналах пишуть, що половина будинків в Олешках виглядає так. Фото: t.me/khersonoleshky

Джерело