Місто тривожних розладів. Як у Харкові знайти безкоштовну психологічну допомогу

Фото: «Разом з тобою» Такі осередки існують у багатьох містах України.

У Харкові відкрився Центр психологічної підтримки постраждалих від війни.

Щонайменше 10 мільйонів українців можуть страждати від розладів психічного здоров’я через війну. До таких висновків дійшли експерти ВООЗ. За даними Міністерства охорони здоров’я України, у 2022 році  за допомогою до психологів і психіатрів звернулися 650 000 українців — удвічі більше, ніж у 2019-му. Для тих, хто відчуває тривогу або пригніченість, але не має змоги звернутись до психолога самостійно, у Харкові працюватиме Центр підтримки «Разом з тобою».

Скарги на тривожність, апатію та агресію

Центр почав працювати на базі  Лайфхабу «Yabloko», з 1 серпня він приймає заявки від харків’ян. Щоб отримати безкоштовну психологічну допомогу, необхідно заповнити анкету, де вказати свої симптоми і залишити контакти. Далі адміністратор центру зателефонує і запише на прийом до психолога.

Такі осередки існують у багатьох містах України. Перші відкрилися у Львові та Івано-Франківську в липні минулого року, зараз вже працюють центри у Хмельницькому, Дніпрі, Бучі та Вишкові. Але в жодному місті у перший день роботи волонтерів не було такої кількості запитів на прийом у психолога, як у Харкові.  

Команда харківського Центру психологчної підтримки. Фото: «Разом з тобою»

«Харків унікальний з точки зору набору психологічних проблем. Напередодні відкриття центру я їздила на зустріч із координаторами з інших міст, і в кожному є свої особливості. Наприклад, в Івано-Франківську, Львові і Хмельницькому є психологічні проблеми у тимчасових переселенців та військових, які проходять реабілітацію. У Харкові спектр людей, яким потрібна допомога, набагато ширший. Є цивільні, які увесь час жили в місті. Є ті, хто повернувся з евакуації — у них інший психологічний стан. Є люди, які приїхали з окупованих та звільнених територій. І це — лише цивільні», — розповіла KHARKIV Today координаторка харківського Центру психологічної підтримки постраждалих від війни Ірина Лисікова.

Зараз, в основному, звертаються за допомогою дорослі цивільні харків’яни. Скаржаться на тривожність, апатію, розлади сну, на появу агресії. Люди відчувають усі ці розлади через хронічний стрес. 

Раніше повідомляли: У Харкові відкрився Центр допомоги врятованим

На відміну від багатьох волонтерських проєктів, у Центрі зустрітися з психологами можна віч-на-віч, а не лише онлайн, що за висновками експертів дає кращі результати терапії. Головне — щоб психологів вистачило на всіх бажаючих з ними зустрітися.

«Ситуація з психологами теж складна. Психологів мало, вони в більшості виїхали в евакуацію, але багато  з них хотіли б повернутися та мати офлайн-роботу. Якщо така робота в них буде, це дозволить повернути психологів до міста», — каже Ірина Лисікова.

Діти, військові та ВПО

У Центрі планують восени їздити містами Харківської області, аби люди, що не мають можливості приїхати на зустріч до психолога в Харків, теж отримали допомогу. Такі запити вже є.

«Даю заявку на Дергачі. Дуже багато людей із окупації, з лінії фронту, розгублених, у яких не залишилося нічого», — написала координаторам проєкту мешканка міста Олена Свіріпа.

Ірина Лисікова (ліворуч) каже, що особливу увагу варто приділити реабілітації ВПО. Фото: «Разом з тобою»

Робота з тимчасово переміщеними особами (ВПО) буде однією з пріоритетних для Центру. Поки що переселенці не зверталися за допомогою, але це лише тому, що вони не знають про таку можливість. Відсутність психологічної підтримки цієї надвразливої верстви населення в майбутньому може призвести до великих негативних наслідків для усього Харкова.

«Вони живуть компактно у гуртожитках, і це небезпечно і для них, і для міста. Ці гуртожитки можуть перетворитись із часом на «гетто», де живуть люди, у яких немає дому, зв’язків із родичами, ніяких можливостей. Для мене як для жительки Харкова важливо, щоб вони адаптувалися, робили місто кращим. Хотілося б, щоб ці люди влилися в місто, а не утворювали якісь небезпечні локальні зони», — пояснює координаторка.

У подальшому у Центрі будуть спеціальні групи для дітей, окрема категорія психологів працюватиме лише з військовими. Уже зараз готуються до відкриття ще кілька схожих центрів психологічної підтримки в Харкові. Волонтери домовляються про співпрацю. 

Джерело