НБУ ввів додаткові заходи для підвищення банками ставок за депозитами

НБУ ввів додаткові заходи для підвищення банками ставок за депозитами

Фото: Пресс-центр НБУ Конкуренція банків за строкові депозити посилиться

Крок має на меті посилення ринкових стимулів для залучення банками строкових депозитів населення у гривні.

Національний банк України запроваджує додаткові заходи щодо посилення конкуренції банків за строкові депозити населення та підвищення ставок. Про це 28 березня повідомляє прес-служба НБУ.

З 11 травня Нацбанк прирівнює нормативи формування банками обов’язкових резервів (ОР) за депозитами фізичних осіб терміном до трьох місяців до нормативів ОР за коштами фізичних осіб на поточних рахунках.

Норматив формування резервів за коштами у гривні становитиме 20%, а за коштами у валюті — 30%. Водночас норматив ОР за депозитами з терміном погашення від 93 календарних днів не зміниться і за коштами у гривні становитиме 0%, а у валюті — 10%.

У НБУ наголосили, що цей крок націлений на збереження дієвості механізму обов’язкових резервів та посилення ринкових стимулів для залучення банками строкових депозитів населення у гривні. Це, зокрема, сприятиме подальшому зростанню процентних ставок за строковими депозитами, а відповідно — посиленню захисту гривневих заощаджень громадян від інфляційного знецінення.

За оцінками НБУ, загальний обсяг обов’язкових резервів, які банки мають сформувати, збільшиться орієнтовно на 17 млрд гривень.

Цього року Нацбанк вжив низку заходів щодо мінімізації ризиків для макрофінансової стабільності. Одним із таких кроків було підвищення обов’язкових резервів. У січні-березні 2023 року НБУ підвищив загалом нормативи ОР за коштами на вимогу та коштами на поточних рахунках фізичних осіб на 20 в. п., а юридичних осіб — на 10 в. п.

За даними НБУ, завдяки збереженню облікової ставки на рівні 25% та додатковим заходам НБУ зростання ставок за новими строковими депозитами населення у гривні прискорилося. Так, у лютому 2023 року вони були вищими на 7,7 в. п. порівняно з червнем 2022 року (коли облікову ставку було підвищено до 25%).

Банки, які найактивніше підвищували ставки протягом останніх місяців, змогли покращити строкову структуру депозитної бази.

Нагадаємо, раніше голова Нацбанку Андрій Пишний заявив, що НБУ більше не вдаватиметься до «небезпечного» друкування грошей для грошового фінансування державних витрат.

Як багато можна заробити на банківських вкладах

Джерело