По теробороне мы сделали больше, чем могли, но меньше, чем хотели, — Борис Филатов

По теробороне мы сделали больше, чем могли, но меньше, чем хотели, — Борис Филатов

Мер Дніпра Борис Філатов

Мер Дніпра Борис Філатов дав розгорнуте інтерв'ю виданню «Наш Місто», в якому розповів про перші години війни, організацію тероборони, волонтерську допомогу від бізнесу та простих людей, роботу міських служб.

— Борисе Альбертовичу, давайте повернемося того страшного дня 24 лютого. Перші вибухи. Ваші почуття. Чи були ви готові, чи все ж вірили, що війни не буде?

— Я тієї ночі не спав. Більше того, мені повідомили військові, що о 4-й годині відбудеться напад. Але до кінця я не вірив, бо й до цього лякали, що завтра, післязавтра. Я був на дачі, моніторив інтернет та побачив у соцмережах, що у Києві почалися вибухи. І за 5-10 хвилин прилетіло ліворуч у районі Черкаського – Гвардійського, а потім прилетіло праворуч, буквально за хвилину — в районі аеропорту. І тоді я вже точно зрозумів, що почалася війна. Хоча, звичайно, всі ми не можемо до кінця усвідомити, як можна було розв'язати велику багатонаціональну війну в Європі після закінчення Другої Світової війни.

— Чи багато знадобилося часу, щоб організувати роботу штабу тероборони і чи знадобився досвід 2014 року? Як оцінюєте роботу тероборони за цей місяць?

— Я буду вкрай обережний в оцінках щодо всього, що стосується тероборони, та взагалі інших питань, пов'язаних із війною. Мене часто запитують, особливо іноземні журналісти: що ви робили, як готувалися до наступу російської армії? Я, звичайно, все це не коментую. Не забуваймо, що у нас війна. По теробороні ми зробили більше, ніж могли, але менше, ніж хотіли. Тому що, на жаль, питання щодо створення тероборони було затягнуте на загальнодержавному рівні. Все доводилося робити з коліс. І, не можна, звичайно, говорити, що нам пощастило, але у нас, на відміну від Харкова та Херсона, більше часу було, щоб максимально підготуватися та максимально укомплектуватися, максимально розвернутися та провести відповідні заходи. Тому зараз 24/7 ми продовжуємо зміцнювати обороноздатність, а от як – давайте це залишимо за дужками нашого інтерв'ю.

— Наскільки зараз налагоджено взаємодію міської з органами центральної влади?

— На початку, мабуть, був шок. Коли все це сталося, величезна кількість завдань. Росіяни їхали колонами і подекуди, на тому ж півдні, їх не зупинили, так, як мали зробити. Не кажучи вже про те, що треба було підірвати міст. І тоді, на початку війни, ми ухвалювали управлінські рішення самостійно. Нині ми маємо чітку координацію. Позавчора була велика нарада між усіма керівниками військових адміністрацій, мерів обласних центрів та Офісом президента. Вчора я говорив з Офісом президента телефоном, постійно переписуюсь з міністром оборони. Тому є у нас координація і ми спілкуємося, а ось про що, звісно, ​​не говоритиму.

— Після першої позачергової сесії під час війни ви сказали, що всі політичні сили міста об'єдналися у боротьбі із ворогом. Чи щось змінилося, чи не тягне хтось ковдру на себе?

— Ні, нічого не змінилося. Ми всі продовжуємо спілкуватися, всі депутати міської ради, ми маємо єдиний чат, де ми обмінюємося думками, допомагаємо один одному, координуємо роботу. Три дні тому я розмовляв із Загідом Геннадійовичем Красновим щодо купівлі бронежилетів, тобто у нас нічого не змінилося і фактично ми зараз – єдина група.

Що змінилося і що, я думаю, буде цікаво почути мешканцям міста: Верховна Рада ухвалила законопроект, загальна канва якого полягає в тому, що в умовах воєнного часу, особливо на території, де ведуться активні бойові дії, фактично повноваження органів місцевого самоврядування передаються виконавчим органам, мерам. Тобто якщо раніше я не міг без міської ради вносити зміни до програм, оплачувати щось, призначати директорів комунальних підприємств, звільняти когось, змінювати структуру, то зараз Верховна Рада змінила ці повноваження. Якщо є порада – добре, якщо нема поради, то можна працювати через виконком міськради. Якщо з виконкомом є питання (немає кворуму, багато хто виїхав), то зараз мер стає повноправним керівником з усіма повноваженнями саме у розрізі місцевого самоврядування.

Це ніяк не пов'язано з повноваженнями військової адміністрації, просто змінилася модель місцевого самоврядування – раніше вона була дорадчо-представницькою, а зараз мер стає єдиним керівником, якому передаються всі повноваження, зокрема депутатів місцевих рад. З урахуванням того, що в нас і так давно було передбачено протокол про проведення сесії міськради в електронному вигляді, ми не відмовлятимемося від повноважень міської ради, тим більше, усі депутати тут, ніхто не втік, але зараз ми живемо вже в іншій реальності. Верховна Рада тут підстрахувалася. Але це не стосується Дніпра, оскільки, я повторюся, депутати всі тут і вони працюють. А в інших містах місцеві ради вже нікому не потрібні.

— До речі, про міську раду, не було бажання у зв'язку із забороною партії призупинити діяльність депутатів від ОПЗЖ?

— Наскільки я чув, шестеро людей вийшли з фракції ОПЗЖ у міській раді. Я розмовляв з деякими функціонерами ОПЗЖ, щоб вони згорталися. На що мені було сказано, що завтра-післязавтра діяльність партії буде припинена рішенням РНБО, і ми саморозпустимося. Мій прогноз підтвердився, але я вважаю, що політично та морально їм не потрібно було чекати на рішення РНБО, а добровільно зняти з себе цю політичну відповідальність.

— Нещодавно в день професійного свята ви дякували комунальникам за їхню працю. Чи вистачає кадрів, чи всі залишилися у місті, чи не евакуювалися?

— Ми зараз маємо проблеми у зв'язку з тим, що водії та люди інших робочих спеціальностей, зайняті в комунальному господарстві, приходять і кажуть – у нас є досвід служби в армії, військова спеціальність, сьогодні я їжджу автобусом, а вчора їздив на танку, я в армію піду. І, звичайно, ми не можемо таким людям відмовити. Тим більше тим, які мають військову спеціальність, які можуть допомогти ЗСУ. Зараз я б не сказав, що ми маємо критичні якісь проблеми з кадрами. Ви, мабуть, бачите, що ми і дерева почали підрізати, ямковим ремонтом зайнялися. Тобто, міське господарство не зупинилося. Поки що тримаємося.

— Комунальна сфера працює, але не всі мають можливість оплачувати комунальні послуги. Чи не вийде, що пообіцяли не відрізати газ та світло, а потім таки відключать, адже це приватні компанії?

— Не вийде. Я робитиму все, що від мене залежить, для того, щоб приватні енергопостачальні компанії цього не робили. Але, користуючись нагодою, хочу сказати, що хто має можливість, треба платити. Інакше економіка просто не працюватиме. Я зараз спілкуюсь із мерами всіх міст, особливо на заході України, вони кажуть – парадокс, до нас приїхали десятки тисяч людей, усі працюють, кафе, ресторани забиті. Адже у них зараз виторг набагато більше, ніж до війни. Дали податкові пільги, але ніхто не сплачує.

Зараз ми ведемо переговори з різними інституціями для того, щоб до нашого фонду зробили фінансову допомогу. Я відправив людину на переговори з Південно-Корейським посольством. Воно розташоване на окружній дорозі одного з обласних центрів на заході України, у нічліжці для водіїв вантажівок. Тобто там сидить посол із п'ятьма співробітниками, а це навіть не придорожній мотель. А у місті місця немає. Не буде податків і економіка зупиниться, незважаючи на потужну закордонну допомогу.

— Для воєнного часу громадський транспорт у Дніпрі працює дуже непогано. Але на роботу та з роботи добиратись стало складніше. Чи не плануєте відновити скасовані маршрути?

— Я думаю, що поки що ні. Тому що транспорт переведений в економ-режим, дуже страждають перевізники. Також це пов'язано з комендантською годиною – водії громадського транспорту мають встигнути повернутись додому. Я й так вважаю, що в умовах воєнного часу нам гріх скаржитися. Ми робимо максимально все можливе, щоб місто нормально функціонувало. Транспортний департамент зараз працює на потреби фронту – шукає транспорт для ЗСУ, для тероборони. Тож тут треба просто потерпіти.

— Як підтримується стан законсервованого метро і чи складно буде відновити його будівництво після війни?

— Я гадаю, що відновити його буде нескладно. Ми його законсервували, відкачуємо воду. Перейшли до стадії, в якій знаходилися до початку будівництва кілька десятиліть. Тому після нашої перемоги ми відразу відновимо будівництво. Наші турецькі партнери залишили всю техніку. Більше того, з керівництвом компанії Лімак я весь час на зв'язку. Вони дуже багато допомагають нам волонтерською лінією. Вони мають різні спецзавдання – що вони мають знайти та передати. «Лімак» — це наші друзі, партнери, і вони реально допомагають. Це і гуманітарна допомога, і з турецьким послом є зв'язок. Я думаю, що з метро ми розберемося, головне вирішити проблему з путіним.

— На початку війни закрилося багато об'єктів сфери послуг. Наразі відкриваються кафе, магазини, підприємства сфери обслуговування, але буму не спостерігається. Підприємці не скаржаться?

— Підприємці скаржаться, буму не спостерігається. Зрозумійте, у людей зараз на інше мозок заточено. Їх не цікавлять шмотки, гулянки. Споживчі інстинкти зараз приглушені. Але я вважаю, що ті, хто може, мають відкриватися, повинні працювати, виробляти продукцію. Повинна працювати сфера послуг. Люди повинні мати можливість підстригтися, жінки зробити манікюр. Життя має продовжуватися.

— Це стосується малого та середнього бізнесу. А чи великі підприємства Дніпра працюють, роблять відрахування до бюджету?

— Так, але є проблеми, пов’язані з логістикою. Завдання місцевого самоврядування та військової адміністрації – вирішувати ці проблеми. Наше завдання, як у казці про Мальчиша-Кібальчиша, — день простояти і ніч протриматися. Ми розуміємо проблеми та намагаємось їх вирішувати, наскільки це можливо. А там уже дивитимемося. Якщо буде критична ситуація із закриттям підприємств – сідатимемо думати.

— Дуже багатьох турбує питання: бюджетникам зарплату за березень виплатять у повному обсязі?

— Звичайно ж, ми платитимемо зарплату. За годину в мене нарада – обговорюватимемо тарифну сітку, преміювання. Люди повинні отримувати зарплату, тим більше якщо вони працюють і виконують всі покладені на них обов'язки.

— Дніпро стало великим гуманітарним хабом уже не вперше. Але переселенцям треба соціалізуватись, а робочих місць і так не вистачає. Як вирішується це питання?

— Ми попросили переселенців стати на облік. Встало чоловік вісімсот із тих, хто бажає залишитися та піти на роботу. Займається цією ситуацією наша інспекція з праці, пані Янушкевич. Щодо соціальної сфери, то департамент соціального забезпечення та волонтери весь час на зв'язку. Наразі з'явилася велика кількість різних гуманітарних місій. Поїхали сюди французькі «Лікарі без кордонів» і якісь фахівці, які можуть надавати методичну допомогу. Я ставлюся до цієї допомоги не те, щоб зі скепсисом, ми раді будь-якій допомозі, але я впевнений, що в ситуації, що склалася, ми можемо дати майстер-клас усім цим західним коучерам, як справлятися з подібними викликами. Проте ми не відчуваємо себе покинутими. Є проблема зараз у Дніпрі: люди працездатні, які мають змогу брати участь у народному господарстві, з якимись заощадженнями – проїжджають далі. А залишаються ті люди, особливо літні, яким і їхати далі нема куди. Немає можливості ні фізичної, ні матеріальної. Звичайно, це лягає на нас тягарем. Але ж ми нікого не можемо кинути. Тому ми працюємо і територіальні наші центри, і шелтери. Це – колосальна проблема.

— Один відомий політолог постійно ставить Дніпро як приклад як для роботи з переселенцями, так і для організації доставки гуманітарних вантажів. Він навіть радить звертатися до вас за допомогою. Як вдалося налагодити процес та хто цим займається?

— Займаються цим усі, кому належить. Ольга Горб у військовій адміністрації, Юлія Дмитрова у волонтерському штабі. Чому це ефективно? Дніпро, Дніпропетровська область з менеджменту процесів завжди, і у мирний час, займали призові місця. Також дуже багато залежить від комунікації між різними гілками влади.

Ми всі як єдиний кулак — Валентин Михайлович Резніченко, Микола Васильович Лукашук, як мер обласного центру, Геннадій Олегович Корбан як керівник штабу тероборони, військові, поліція, волонтери. Ми щодня збираємося, розподіляємо завдання, один на одного не перекладаємо відповідальність – у нас все працює як годинник. І, відповідно, у нас і результат виходить. Тому що, якщо в умовах воєнного часу влада займається перетягуванням каната або перекладає одна на одну відповідальність, справи не буде.

— Ви звернулися за допомогою до міжнародної спільноти, друзів та партнерів. Відгукнулися Макс Поляков і Роберт Патрік. А ось чи багато хто ще дзвонив, писав або мовчки перераховував кошти?

— Дзвонили, писали. Більше того, я хочу зберегти інтригу – я маю ще пару людей рівня Роберта Патріка, які в принципі дали згоду наш Фонд підтримувати і бути Послами Дніпра. Постукаю по дереву, щоб наші домовленості склеїлися остаточно. І Макс продовжує займатись. Він поставив високу планку – тридцять за тридцять – тридцять мільйонів за тридцять днів. Я із ним на зв'язку. Ми працюємо.

— Ваш заклик до олігархів – не бажаєте воювати, скидайтеся грошима. Як багаті люди, особливо з Дніпра, на нього відреагували?

— Я не говоритиму про найодіознішого олігарха, щоб це не виглядало, як зведення рахунків. Але, наприклад, компанія «Інтерпайп» надає велику матеріально-технічну допомогу. Компанія АТБ, Геннадій Буткевич, дають десятки тонн продовольства. Логістика, металопрокат для будівництва укріплень. Повірте, великі промисловці не залишилися осторонь. Напевно, якби ще й гроші підкинули, було б непогано. Тож, окрім одіозного товариша, до решти й претензій немає. Але після перемоги все і вся стане на свої місця. Зараз є маса точок програми для того, щоб допомогти.

— Що можете порадити людям – їхати чи залишатися?

— Дуже багато хто мені ставить це питання. Тут кожен має приймати рішення самостійно. Я говоритиму не як міський голова, а як приватна особа. Якщо є фінансова можливість чи родичі, краще перестрахуватися. Насамперед, це стосується дітей, жінок, людей похилого віку. Тим більше, що у нас налагоджено евакуаційну логістику.

Це не стосується людей, які працюють на промислових підприємствах, критичній інфраструктурі, комунальному господарстві, мужиків військовозобов'язаних. Але жінкам, дітям, старим я рекомендував би пересидіти десь у тихому місці.

Ніхто ж не думав, який жах може статися з Маріуполем, ніхто не вірив, що вони по Харкову вдарять. Я не хотів би, щоби почалася якась паніка. Така, як у перші дні війни на вокзалі. Усі спочатку хотіли поїхати, потім попустило, фронт стабілізувався. Тепер поїзди йдуть напівпорожні. Не дай Боже, що станеться – всі знову побіжать на вокзал, почнеться тиснява. Тому, якщо є можливість, краще поїхати. Життя та здоров'я – це найбільші цінності.

— Який ви могли б дати прогноз з приводу вікночання активної фази війни?

— Я не маю прогнозу. Чесно скажу – я не знаю! Наше завдання – щодня робити благу справу, кожен на своєму робочому місці для зміцнення обороноздатності та допомоги Збройним Силам України. 99,9% прогнозів аналітичних центрів, політологів, міністрів серйозних країн не справдилися. Всі робили колосальні зусилля, а цей параноїк пішов в атаку, причому сам так і не зрозумів, навіщо це зробив. Я так розумію, що він у штучному, віртуальному світі.

Якщо хочете, то думка не мера, а приватної особи. Ключова дата – це 9 травня. Ми маємо справу із психопатом. Адже якщо ситуація буде така, як зараз, то як вони будуть проводити парад? Парад чого? Перемоги? Ганьба? Зрозуміло, що вони намалюють будь-яку віртуальну картинку у телевізорі, запустять надувні танки або покажуть парад минулого року. Я утрирую, але вони до 9 травня повинні щось зробити. Або інтенсифікувати бойові дії, або вийти на якісь політичні домовленості, які я не коментуватиму (для цього у нас є президент, якому ми довіряємо, і він прийматиме ці рішення). І потім продати цю історію своєму виборцю у рішку. Якось так.

— У вас залишилися в Росії родичі, друзі?

— У мене теща залишилася в Росії. Зараз вона просто плаче. Вона працює у кінотеатрі. Він зараз закрився, бо великі кінокомпанії розірвали з росією відносини. Їм зараз лише російські фільми доведеться крутити чи старі мосфільмівські. Це перший приклад санкцій. Випробовано на собі. Кінотеатр закрили як бізнес. Усіх звільнили. Це для мене болісна тема. Тещі протягом десяти років пропонували виїхати із цієї страшної країни. Але ж я не вставлю їй свої мізки чи Марина Вікторівна. Скільки разів їй говорили, та ось.

У мене є знайомі у Росії. Не можу сказати, що це друзі, бо я з 2014 року припинив спілкування з росіянами. Але це, скажімо так, серйозні хлопці, які цікавляться японським мистецтвом. Непрості хлопці – фінансисти, адвокати. Вони зараз жахаються: не можуть жодну копійку заплатити. Із ними перестали спілкуватися. Вони з Росії не можуть вигнати гроші. А за кордоном із ними перервали стосунки аукціони, галеристи. Просто кидаються від них, як від чуми. Один з моїх колишніх російських приятелів має дружину з Бердичева Житомирської області. Уявляєте, яке відчуття вони живуть у Москві, а Бердичів бомбять.

Це дуже страшно. Світ ще недооцінив рівень впливу пропаганди на уми російського населення. Воно і так не особливо відрізнялося логічними висновками, а після того, як їх бомбардують телевізором цілодобово, вони потрапили в такий інформаційний міхур. І я вам скажу, що у психології є таке поняття самоіндукція. Ось чому росія розв'язала цю страшну війну? Тому що вона сама себе накачувала пропагандою і потім сама в цю пропаганду і повірила. Вона самоіндукувалася. І вийшло замкнене коло.

— Ви нещодавно написали, що усі українці – термінатори. Що можете побажати мешканцям міста, які тут лишилися?

— Однозначно, треба вірити у перемогу! І перемога буде, бо з нами Бог і з нами правда. Ми вже показали світові дивовижні приклади героїзму. Я багато спілкуюся із західними дипломатами. Вчора із американським послом розмовляв. Так ось, нам ніхто не давав шансів протриматися понад 48 – 72 години. Ми розвінчали міф про непереможну другу армію у світі. Якби вони варварськи не бомбили нас із повітря, наземна операція вже давно згорнулася б. Тому перемога буде за нами. Звісно, ​​треба потерпіти.

Найстрашніше, що найкращі, світлі люди можуть цієї перемоги не побачити, особливо наші солдати. Ми теж зазнаємо втрат, але скажу так – все це було недаремно. Однозначно ми переможемо. В нас просто немає іншого шляху. Ця війна на знищення української нації, тобто наші вороги не можуть просто на фізіологічному рівні відчувати, що поруч знаходиться держава вільних людей, де є вільна преса, де є вільні вибори, де є можливість змінювати владу, де є можливість критикувати владу, де є можливість дихати на повні груди. Їх від цього розриває, десь інтуїтивно розуміють свою неповноцінність. Тому вони продовжуватимуть перти далі, але ми вистоємо!

Хочете отримувати оперативні і важливі новини? Підписуйтеся на наші канали і сторінки у соцмережах і приєднуйтеся до групи у Facebook : там у вас є можливість розміщувати особисті новини

Джерело